Şansölye Karl Nehammer (ÖVP), Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in (yukarıdaki videoya bakın) ÖVP meselesi göz önüne alındığında demokraside “genel bir güven restorasyonu” başlatma talebine soğukkanlılıkla tepki verdi. Nehammer Cuma gecesi Brüksel’de yapılan AB zirvesinin oturum aralarında Van der Bellen’in sözlerini “çok ciddiye aldığını”, ancak aynı zamanda fiyat artışlarını ve enflasyonu “halkın gerçek sorunları” olarak nitelendirdiğini söyledi. Şeffaflık ÖVP için önemlidir, diye temin etti

ÖVP patronu ilgili sorulara yanıt olarak Avusturyalı gazetecilerin önünde “Evet, Federal Cumhurbaşkanının sözlerini çok ciddiye alıyorum” dedi.

Önde gelen eski ve şimdiki ÖVP politikacılarını çevreleyen yolsuzluk skandalı açısından, “Tam açıklama ve şeffaflık önemlidir,” diye vurguladı.

Nehammer, ÖVP içinde “daha hızlı ve kolay şeffaf olmamızı sağlamak” için “uzun zaman önce” başladılar. Aynı zamanda, daha fazla şeffaflık için yasal bir çerçevenin oluşturulmasına atıfta bulundu ve özellikle medya ve parti finansmanından bahsetti.

VdB, güveni yeniden tesis etmek için güvenilir garantiler talep ediyor
Van der Bellen Perşembe öğleden sonra Cumhurbaşkanlığı ofisinde yaptığı açıklamada halka seslendi. İçinde yolsuzluğu “felç edici bir zehir” olarak nitelendirdi. Siyasette sorumluların tam olarak hareket edebilmelerini sağlamak ve siyasete olan güveni yeniden tesis etmek için önlemler alınması gerekecektir.

Federal Cumhurbaşkanı’na göre, Avusturya’da demokrasiye olan güven bir kez daha büyük ölçüde sarsıldı. Eski Şansölye Sebastian Kurz’un eski sırdaşı Thomas Schmid’in ifadeleri ışığında, son birkaç güne “temel siyasi huzursuzluk” ve “Bunu artık kabul edemem ve kabul etmek istemiyorum” dedi. bunlar bilinir hale geldi. Birçoğunun bir ürperti ile siyasetten uzaklaştığını anlayabiliyordu. Van der Bellen, “Ben de neler olduğunu görüyorum ve kendi kendime düşünüyorum: Bunların hepsi doğru olamaz” dedi.

Van der Bellen siyasi ‘su hasarı’ görüyor
Halka sızan sohbetler ‘görünür su hasarına dönüştü’ Bu arada bu su hasarı, birkaç damla boyayla onarılamayacak olan binanın özüne ulaştı: “Yolsuzluk konusunda son birkaç saat ve gün içinde yeniden gündeme gelen, küçük bir su değil. lekelemek. Demokrasimizin özüne giden büyük bir zarardır.”

Kamuoyuna sızan sohbetler gözle görülür su hasarına dönüştü.

Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen

Eski Federal Cumhurbaşkanı Rudolf Kirchschläger’in asit boşaltma konusundaki sözlerine muhtemelen tesadüfen ima etmeyen Federal Başkan’a göre, “Şimdi genel bir yenilemeye, maddenin yenilenmesine ihtiyaç var” ve bunun gerçekleşmesini sağlamak onun görevidir. çayırlar. Van der Bellen, örneğin vergi konularında veya kendi kliğinin yararına olmak üzere ülkede işlerin yapılabileceği izlenimine karşı uyardı. Bu izlenimi çürütmek, Federal Şansölye ve hükümetin en büyük çıkarına olmalıdır. İyi haber olarak “bazı ÖVP politikacılarının etrafındaki şüpheli yolsuzluk vakalarında” hukukun üstünlüğünün işe yaradığını belirtti: “Hukukun üstünlüğünü iş başında ve çalıştığı zaman izliyoruz.” Van der Bellen’e göre yargı, görevinden keyif alıyor. tam destek

Kaynak: krone.at

Önceki İçerikAVUSTURYA CUMHURBAŞKANI, KURZ’A YÖNELİK YOLSUZLUK İDDİALARININ AYDINLATILMASINI İSTEDİ
Sonraki İçerikBELEDİYE BAŞKANI LUDWİG VE EMNİYET MÜDÜR PÜRSTL, DAHA FAZLA GÜVENLİK İÇİN “KEPLERPLATZ ÖNLEMLER PAKETİNİ” ELE ALDI