Yeşilçam’ın efsane isimlerinden ünlü oyuncu ve sahne sanatçısı Neşe Aksoy Dal köşe yazılarıyla bundan sonra www.avusturyagunlugu.com’da sevenleriyle buluşuyor

Halen Filmsan Vakfı Başkan Yardımcılığı yapan Neşe Aksoy Dal yazılarıyla önümüzdeki günlerde www. avusturyagunlugu ‘da yayında olacak.

Neşe Aksoy

Yazlık sinemada film izleyen annenin doğum sancıları başlar. Anne, filmi yarıda bırakarak, apar topar hastaneye götürülür. 30 Ağustos 1963 de, Neşe Aksoy, otel işletmecisi baba ve güzellik uzmanı annenin çocuğu olarak dünyaya gelir. İlk ve ortaokulu Sarıyer’de, Liseyi, Mehmet Beyazıt lisesinde okur. Liseyi bitirdikten sonra, tesadüfen tanıştığı kameranın karşısına bir banka reklamı ile geçer. Ardından sinemaya adımını atarak, 48 sinema filminde önemli roller oynar.

Sinemadan da, sahneye geçen Neşe Aksoy’un Kelebek ve Yetiş imdada ey tanrım, isimli iki albümü vardır.

1994 yılında, Rahmi Koç başkanlığında kurulan. Temiz deniz derneği  (Turmepa) üyesi olarak, deniz kirliliğini protesto etme amacıyla İstanbul boğazını yüzerek geçmiştir.

Bu arada kısa süren bir evlilik yapmış ve kızı olmuştur. Kızını okutmak için 11 yıl kaldığı Londra da, radyo programları ve Türk gazetesinde Neşe Aksoy’la kadınca sayfası hazırlamış. Bu süre zarfında üniversiteye devam edip güzel sanatlar, resim bölümünü bitirmiştir. Türkiye’ye döndükten sonra, Türk sinema tarihini, yağlı boya tablolarla anlatan bir koleksiyon hazırlayıp, sergiler yapmıştır.

Önceki İçerikWiener Home Office Förderung extrem stark nachgefragt
Sonraki İçerik24 SAATTE DÜNYADA YAŞANAN GELİŞMELERİ DERLEYEREK YAYIMLIYORUZ