Polaschek: Maskeler şimdide okulda kalkıyor

Eğitim Bakanı Martin Polaschek (ÖVP) Çarşamba günü okullarda maske takma zorunluluğundan kademeli olarak uzaklaşılacağını duyurdu. Önümüzdeki haftadan itibaren beden eğitimi derslerinde ağız ve burun koruması takılmasına gerek kalmayacak. 14 Şubat’tan itibaren de ilkokullara sıra geleceğini, bir basın toplantısında açıkladı.

Polaschek, şimdiki hedefin “yavaş yavaş normale dönmek” olduğunu açıkladı. Okullarda maske takmanın elbette zor olduğunu ancak okullarda güvenlik aşamasının planlanan bitiminden önce (28 Şubat’a kadar devam edecek) maske kullanımından aşamalı olarak nasıl vazgeçilebileceği konusunda “aşamalı bir planın” yapılmasına izin vermektedir.

Polaschek: “Güvenliğin her zaman önceliği var”

Ancak planı hazırlamaya başlamadan önce bazı rahatlamalar sağlanabilecek. Önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren jimnastik derslerinde maske takılmasına gerek kalmayacak ve 14 Şubat’tan itibaren maske kullanımı nihayet sınıflarda oturan ilkokul öğrencilerinden de kaldırılacak. Polaschek, özellikle jimnastik dersleri açısından, bunun açık havada ve yeterli mesafe ile yapılmasını talep etmeye etti.

Burada önemli olan, öğrencilerin güvenliğinin mümkün olan en iyi şekilde sağlanmasıdır  – Polaschek’e göre, özellikle öğrenciler pandeminin başlangıcından itibaren alınan önlemlerden özellikle etkilenmiştir. Durum, daha ileri adımlar için sürekli olarak izleniyor ve uzmanlarla istişare içinde sürekli olarak yeniden değerlendiriliyor.

Yarıyıl tatiline antijen testleri ile

Polaschek’e göre, PCR test kapasitelerindeki sayısız başarısızlıktan sonra, gelecek haftadan itibaren ülke çapında yine her hafta iki PCR testi de yapılacaktır. Test stratejisinde yapılacak herhangi bir değişiklik şimdilik tartışmaya açık değil.

Okullarda güvenliği daha da artırmak için öğrencilere yarıyıl tatilinde iki antijen testi dağıtılacak. Bunlar, enfeksiyonları erken bir aşamada tespit etmek ve okula mümkün olan en güvenli dönüşü sağlamak için okul başlamadan önce kullanılmalıdır.

Önceki İçerikATİB GENEL MERKEZİNE SALDIRI YAPILDI
Sonraki İçerikRahma Austria Kış Yardımlarını Çadırlarda Yaşayan Mültecilere Ulaştırdı