Okullar Noel tatilinden sonra güvenlik aşamasında açılacak…

 

10 Ocak’ta Aşağı Avusturya’da yaklaşık 180.000 öğrenci tekrar yüz yüze eğitime başlayacak.

Eğitim Bölge Konseyi Üyesi Christiane Teschl-Hofmeister ve Eğitim Direktörü Johann Heuras yaptıkları açıklamada;

 

“Şu anda pandemi yeni büyük bir yeni zorlukla, yani yeni Omicron mutasyonuyla karşı karşıyayız. Bu nedenle okullarda düzenli testlerin yapılmaya devam edilmesi ve hijyen önlemlerine tam olarak uyulması her zamankinden daha büyük önem taşıyor. Bu nedenle ders Noel’den önce bittiği gibi, ders yine güvenlik aşamasında başlayacak. Yüz yüze öğretimi uzun süre sürdürmenin tek yolu bu, ” diye konuştular.

 

Teschl-Hofmeister ve Heuras, “Gerektiği kadar güvenlikle okullarımızda mümkün olduğu kadar normalliği garanti etmek istiyoruz. Okul çocuklarına Noel tatili için evlerine giderken verilen antijen testiler ile okulun olabildiğince güvenli bir şekilde başlamasını umuyoruz. Bu nedenle okula başlayacak olan tüm öğrencilerin, okullar açılmadan önce kendine testlerini uygulamalarını ve negatif bir test sonucu ile okula gelmeleri konusunda çağrıda bulunuyorum. Böylece mümkün mertebe güvenli bir başlangıç sağlanmış olacaktır. Okullar açıldıktan sonra okullarda yine, ikisi PCR testi olmak üzere üç test ile düzenli test uygulamaları başlayacak. Bu durum aşılı aşısız tüm öğrenciler için geçerli olacaktır.” dedi.

 

Bu güvenlik aşaması, tüm okul binasında (sınıf ve grup odaları da dahil) maske

 

takma zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Buna göre İlkokul ve Ortaokul I seviyelerinde ağız-burun koruması ve Ortaokul II seviyesinde ise FFP2 maske takılacak. Enfeksiyondan korunmak her şeyden önce geliyor ve eğitimciler yeterli maske molaları planlayacaktır. Öğretim ve idari personel için tüm okul binasında FFP2 maske zorunluluğu geçerli olacaktır.

 

Teschl-Hofmeister ve Heuras,  “Pandeminin sonu ne zaman olacağı belli olmadığından, önümüzdeki birkaç ay daha, herkes için zor olsada, okullarda kapsamlı güvenlik önlemleri devam edecek. Ancak korona virüsüne ve Omikron’a karşı en etkili çarenin aşı olduğunu da biliyoruz. Avusturya’da, 12 yaşın üzerindeki okul çocuklarının yaklaşık yüzde 62’si şimdiden aşılanmıştır. Bu nedenle, aşıya “evet” demeye kendileri karar verebilecek tüm

 

öğrencilerden ve 14 yaşından küçük çocukların tüm ebeveynlerinden çocuklarına aşı yaptırmalarını rica ediyoruz,. Eğitim yılının Noel tatilinden sonra da tüm ğretmenler, öğrenciler, okullardaki idari personel ve tüm veliler için normal bir yıl olmayacağının ve pandemiye bağlı olarak hareket etmek zorunda olduğumuzun da farkındayız. Bu nedenle, önümüzdeki birkaç haftaya mümkün olduğunca güvenli bir şekilde başlamamız çok daha önemli ” diye vurguluyor.

Önceki İçerikEURO’NUN TASARIMCISI TÜRK ASILLI BİLİM İNSANLARININ EURO ÜZERİNE BASILMASINI REDDETTİ!
Sonraki İçerikYOLSUZLUK SORUŞTURMASI OLAN ESKİ BAŞBAKAN ECTR EŞ BAŞKANI OLDU!