Yaklaşan Omikron dalgası göz önüne alındığında, Avusturya korona önlemlerini tekrar sıkılaştırıyor. Noel tatilinden sonra (27 Aralık’tan itibaren) gastronomideki kapanma saatleri akşam 22.00 olarak değiştirilecek. Bu yılbaşı gecesi için de geçerli olacak. Etkinliklerde maksimum katılımcı sayısı koşullar dahilinde 2.000 ile sınırlıdır. Büyük Britanya gibi çeşitli ülkelerden Avusturya’ya giriş yapacak olanlar, eğer üçüncü aşılarını yaptırmışsalar karantina sürecine girmeleri gerek kalmayacak. Bunun yeterli olup olmadığı önümüzdeki hafta yeniden değerlendirilecek.

Açıklama ilk kez, eyalet valileriyle bir araya gelen hükümet tarafından değil, yeni Gecko danışma organına başkanlık eden Halk Sağlığı Genel Müdürü Katharina Reich tarafından açıklandı. Bir basın açıklamasında vurguladığı gibi, grubun önerileri federal ve eyalet hükümetleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Açıklanan önlemlerin ne ölçüde yeterli olduğu veya ek adımların gerekli olup olmadığı önümüzdeki hafta yapılacak yeni bir Gecko toplantısında tartışılacak. Reich, tahmin sadece belirli bir zaman dilimini kapsadığını ve bu yüzden gelecek hafta tekrar bir araya geleceklerini belirtti.

Reich, yılbaşı kutlamasıyla ilgili olarak Gecko Komisyonunun Yılbaşı kutlamalarından acilen kaçınılması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Reich ayrıca kutlamaların küçük, güvenli bir çevrede olmasını ve kişilerin kendilerini test etmelerini önerdi. Yılbaşı gecesi saat 22.00 den itibaren sokağa çıkma yasağının da, “şimdi kutlama yapmanın zamanı olmadığını” vurgulamak için “önemli bir sinyal olduğunu dile getirdi.

27 Aralık’tan itibaren, yalnızca 25 kişi tayin edilmemiş oturma yerleri olmadan toplantılara katılabilecektir. Hem iç hem de dış mekanlarda 2G uygulanmaya devam edecek. Tayin edilmiş oturma yerleri söz konusu olduğunda 2 doz aşı şartı ile maksimum 500 kişi, 2 doz aşı artı PCR testi şartı ile maksimum 1.000 kişi ve 3 doz aşı artı PCR testi ile maksimum 2.000 kişi bir araya gelebilecek. Tüm bu etkinliklerde FFP2 maskesi takma zorunluluğu devam edecek.

Ülkeye dışarıdan giriş yapıldığında, turizme bir nebze destek olunacak. Gerçi İngiltere, Norveç, Danimarka ve Hollanda 25 Aralık’tan itibaren virüs varyantı bölgesi olarak ilan edilecek olup, zorunlu karantina gerektirecektir. Ancak 3 doz aşı olan ve geçerli PCR-testi olanlar bu karantinadan muaf tutulacaklar.

Önceki İçerikNOEL TATİLİNDE AŞISIZLAR İÇİN KISITLAMALAR KALDIRILIYOR
Sonraki İçerikVAN DER BELLEN BU YIL 75 KİŞİNİN CEZASINI AFFETTİ