Perakende şirketleri, son dakika Sevgililer Günü alışverişçileri de sayesinde, yılın şimdiye kadarki en iyi alışveriş gününün mutluluğunu yaşıyor. Müşteri başına ortalama alışveriş sepeti artış gösteriyor.

Ticaret birliği tarafından “Ticaret Günü” olarak ilan edilen mağazalarda 2G kuralının sona ermesinin ardından Cumartesi günü ilk alışveriş tüm beklentileri aştı. Ülke çapında, Avusturyalı perakendeciler, 2022’deki tüm alışveriş yapılan cumartesi günleri ile karşılaştırıldığında, müşteri sıklığında yaklaşık beşte bir oranında daha yüksek müşteri sıklığı ve dolayısıyla ortalamanın üzerinde satış kaydetti.

Perakende Derneği Genel Müdürü Rainer Will yaptığı değerlendirmede; “Avusturya’nın her yerinde artan müşteri yoğunluğu hissediliyor, ancak kırsal bölgelerde metropollere göre bu artış daha fazla hissediliyor. Bazı yerlerde, özellikle Sevgililer Günü’nde cömert indirimlerin yapıldığı mağazaların önünde kuyruklar oluştu. Yine de, her zaman olduğu gibi güvenli alışveriş yapma imkanı sağlandı. Ülke çapında, bayilerimiz geçen cumartesi günlerine kıyasla satışlarında yaklaşık yüzde 20’lik bir artış bekleyebilir,” dedi.

Sektör karşılaştırması: en çok çiçek, mücevher, dekorasyon ve kozmetik ticareti kaydedildi

Şube karşılaştırmasında ise çiçek, mücevher, dekorasyon, şekerleme ve moda perakendecileri ile eczaneler günümüzün en yoğun mağazaları arasında yer alıyor. Bu kısmen, birçok son dakika alışveriş avcısını mağazalara ve alışveriş merkezlerine yönlendiren ve yakın bir tarihte olan Sevgililer Günü’nden (14 Şubat) kaynaklanmaktadır. Sevgililer Günü, on yıllardır yılın en önemli alışveriş etkinliklerinden biri olmuştur ve bu yıl, krizden etkilenen perakendecilerin kasasına 128 milyon Euro’ya kadar ek satış aktaracaktır.

Müşteri başına harcamalar artışta, soğuk havalar ziyaretçi sıklığını arttırıyor

Alışveriş türleri söz konusu olduğunda, özellikle soğuk havalar ve birçok hedef alıcının alışverişte olması nedeniyle özel mağazalar ve alışveriş merkezleri açık ara öndeydi. Ülkenin alışveriş caddeleri de öğleden sonrası parlak güneş ışığında çokça ziyaret edildi. Yakın zamanda bedensel temas gerektiren  hizmetlerin açılmasıyla da perakendedeki ziyaretçi sayısını da olumlu yönde etkiledi.

Will, “Sonuç olarak, bugün mağazalarımıza yaklaşık bir milyon ek müşteri ağırlayabiliriz. Müşteri başına ortalama alışveriş sepeti de geçen seferden çok daha fazla doluydu. Bugün dışarıda olan birçok insan da alışveriş yapıyor.  Güneşli hava iyimserliğin altını çiziyor ve alışveriş caddelerinde de iyi satışlara yol açar”, dedi

 

Tek seferlik etki mi yoksa sürdürülebilir eğilim mi? “Kolektif tüketim krizinden çıkış”

Sonuç: “2G kuralının sona ermesinden sonraki ilk Cumartesi alışverişi birçok alanda mükemmeldi ve bugün bize dört milyon müşteri getirdi.

Şimdi belirleyici soru, bugünün alışveriş festivallerinin Sevgililer Günü’nün neden olduğu tek seferlik bir etki mi yoksa sektör sürekli bir yükseliş trendi için umut edip edebilir mi? olacak. Her durumda, ticaret birliği, son 13 haftaya kıyasla sabit ticaret için haftada yaklaşık 200 milyon Euro’luk satışlarda önemli bir artış bekliyor.

Önceki İçerikTÜRKİYE’DEKİ MUHTAÇLARA KIŞ YARDIMI ULAŞTIRILDI!
Sonraki İçerik“KADINLARI ŞİDDETTEN KORURSAK, ÇOCUKLARINI DA KORURUZ”