Maskenin geri dönüşü: Perşembe gününde itibaren Viyana’da geçerli olacak olan yeni korona kuralları…

 

Yüksek korona sayıları nedeniyle hükümet Çarşamba günü daha katı kurallar uygulama kararı aldı. Perşembe gününden itibaren Avusturya genelinde maske takmak zorunlu hale gelecek. Diğer değişiklikler ise şöyle olacak;

Yeni Corona yönetmeliği onaylandı!

Korona ile enfekte olan kişiler, 48 saat semptomsuz ve maskeli oldukları takdirde, ücretsiz test yapılmadan beş gün sonra işe geri dönebilir ve alışverişe gidebilir. Özel yaşamlarında “savunmasız ortamlardan”, gastronomi ve büyük etkinliklerden kaçınmalı ve ayrıca maske takmalıdırlar. Yeni kurallar Çarşamba günü müzakere edildi.

Hastalanmış kişiler için maske zorunluluğu ve testsiz olarak karantina sonu

Sağlık Bakanı Johannes Rauch’un (Yeşiller) karantina önerisi beklenenden daha ileri gidiyor: Bu konu sadece münferit örneğin sağlık meslek gruplarını değil, genel olarak tüm çalışanları kapsayacak. Beş gün sonra da “kendinizi test edebilirsiniz”. Sonuç negatif çıkar veya CT değeri 30’un üzerinde ise özel hayata yönelik “trafik kısıtlamaları” ve maske takma zorunluluğu uygulanmaz.

Avusturya’da yeni Corona kuralları Perşembe gününden itibaren geçerli olacak!

Son zamanlarda aşırı yüksek sayıda enfeksiyon göz önüne alındığında, Sağlık Bakanı Johannes Rauch (Yeşiller) kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunu tekrar yürürlüğe soktu. 5 Mart’taki büyük gevşeme adımından bu yana sadece toplu taşıma ve temel hizmet mağazalarında maske takma zorunluluğu mevcuttu. FFP2 zorunluluğu ve gastronomi ile gece gastronomisinde 2Gkuralı ile sadece Viyana devam etti.

Federal eyaletlerde gece gastronomisine yönelik özel düzenlemeler…

Diğer federal eyaletlerde gece gastronomi ve kişi sayısı 100’den (sabit oturma yeri olmadan) fazla olan etkinlikler için artık özel bir düzenleme söz konusu: İşletmeciler maske mi yoksa 3G kanıtı mı isteyip istemediklerini seçebilecek. 100 kişiden az olan kapalı mekanlarda, özel yaşam alanlarında, yemek sunumu yapılan gastronomilerde veya sanatsal performansların provalarında ve gösterilerinde ise ne maske ne de 3G gereklidir. Yeni kurallar 16 Nisan’a kadar geçerli olacaktır.

Önceki İçerikALTYAPIYI GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR!
Sonraki İçerikVİYANA’DA RTÜK VE YEE’DEN “DİJİTAL ÇAĞDA MEDYA OKURYAZARLIĞI VE TÜRKÇE ÇALIŞTAYI”