YARIŞMANIN ADI                                                  : PORTAKALLI LEZZETLER YARIŞMASI

YARIŞMANIN TARİHİ VE SAATİ                       : 07 NİSAN 2019 PAZAR SAAT 11:00 – 15:00 ARASI

YARIŞMANIN YERİ                                                :PARK ZİRVE ZAİMOĞLU – ADANA

YARIŞMA BAŞVURU TARİHİ                             : 18 ŞUBAT 2019

YARIŞMA BAŞVURU BİTİŞ TARİHİ                  : 22 MART 2019

YARIŞMA BAŞVURU ADRESİ                            :info@nisandaadanada.com    

YARIŞMA KOMİSYONU SORUMLU KİŞİ VE KURUMU           :

 • TAYYAR ZAİMOĞLU – ZAİMOĞLU A.Ş. – ÇUKTOB BAŞKANI
 • İLHAMİ GÜNSEL                 – NİSANDA ADANADA KOORDİNATÖRÜ
 • ABDURRAHMAN TOPRAK – ADANA HİLTONSA OTEL GENEL MÜD.
 • ŞENDA BARETTO GOMEZ – ADANA SHERATON OTELİ GENEL MÜD.
 • FATMA ÇIKLA – ÇUKUROVA AŞCILAR DERNEĞİ
 • DERVİŞ GÖÇMEN – ADANA AŞCILAR VE PAST. DERNEĞİ
 • MUHLİSE TÜLİN ERDEMIŞIK – ADANA TURUNÇGİL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ  (ADATÜB)
 • ENDER ŞİRE – BLOGGER
 • KAMER KIRAÇ – HOUSE OF KAMER
 • NURŞEN AKSOY – NURLU MUTFAKTA
 • ECE EDİL AKMAN – CHEF
 • ÇETİN SONGÜRER – PARK ZİRVE OPERASYON MÜDÜRÜ
 • KORAY TÜRK – SHERATON OTEL EXECUTİVE CHEF
 • İBRAHİM YALÇIN – PARK ZİRVE EXECUTİVE CHEF
 • GÖKHAN SINMAZ              -ADANA HİLTONSA EXECUTİVE CHEF

 

KATILIM ŞARTLARI VE YARIŞMA KURALLARI

 1. Yarışmaya 18 Yaşını doldurmuş herkes müracaat edebilir.
 2. Yarışmaya Juri üyeleri ve 1. Derece yakınları katılamaz.
 3. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 4. Yarışmacılar ekte sunulan Yarışmaya Başvuru Formunu doldurarak ve bizzat info@nisandaadanada.com adresine mail göndermek yoluyla ön elemeye katılacaklardır.
 5. Yarışma İÇECEK, PASTA, TATLI, SOĞUK YEMEKLER ve SICAK YEMEKLER olmak üzere beş kategoride yapılacaktır. Beş kategoride gerçekleştirilecek yarışmada katılan her yarışmacıya birer “MADALYA ve KATILIM BELGESİ” verilecek olup, ci, 2.ci ve 3.cü derecelere giren yarışmacılara ayrıca Özel “ALTIN PORTAKAL PLAKETİ” verilecektir.
 6. Yarışmada ayrıca Sponsor olacak firmaya ait Özel Ödül ile Juri Özel Ödülü verilebilir.
 7. Her yarışmacıen fazla iki kategoride ve bu kategorilerdeen fazla bir yemek çeşidiyle yarışmaya katılabilir.
 8. Yarışmanın adı “Portakallı Lezzetler Yarışması” olup her yarışmacı yaptığı ürünlerde Narenciye ürünlerinden (Portakal, Limon, Turunç, Mandalina, Greyfurt, Ağaç Kavunu, Kumkuat, Kanlı Portakal, Tatlı Limon v.b.) en az birisini kullanmak zorundadır.
 9. Yarışmaya katılmak isteyenler başvuru formunda yapacağı yemekle ilgili; kullanılan malzemelerin adını ve miktarını, hazırlanışını içeren bilgileri ve yemeğin fotoğrafını en geç son başvuru tarihini olan 22 Mart 2019 tarihine kadar iletişim bilgileriyle birlikte info@nisandaadanada.com adresine mail göndermek suretiyleön eleme için müracaat edecektir.
 10. Yarışma Komisyonu tarafından son başvuru tarihinden önce ve sonrasında ön eleme yapma hakkına sahiptir. Aynı çeşit yemekle yarışmaya katılacak kişilere komisyon tarafından yemek değişikliği talebi yapılabilir. Ön eleme kriterleri; aynı çeşit yemekten daha önce başvuru yapılmış olması, yarışmaya katılacak yemeğin yarışma koşullarına uygun olmaması, yarışmaya katılacak yemek sayısının yarışma düzen ve ahengini bozacak kadar çok olduğuna kanaat getirilmesi gibi kriterler tamamen yarışma komisyonunun kararına bağlıdır. Ön elemeden geçmiş olan yarışmacılara yarışmaya katılım formu düzenlenecek olup ancak bu form ile 07 Nisan 2019 Pazar günkü yarışmaya katılabileceklerdir.
 11. Ön elemeden geçerek yarışmaya katılma hakkı kazanan yarışmacılar yapacakları yemekleri kendi evinde en az 6 kişilik hazırlayacak olup, yarışma anında 3 porsiyonunu Juri üye sayısına göre küçük tabaklarda küçük porsiyonlar halinde tadım için sunacak, kalan 3 porsiyonunu ayrı bir tabakta sergilenmek amacıyla hazırlayacak olup, sergi öncesi Juri’nin görmesi için hazır bulunduracak, Jurikendisine sunulan yemekten tadım yaptıktan sonra Sergi için ayrılan tabağı, yarışma alanındaki Lezzet Sahnesinde sergilenmek üzere komisyona teslim edecektir.
 12. Yarışmacılar kendilerine verilen sıra numarasına göre yaptıkları yemekleri tattırmak üzere hazırladıkları küçük porsiyonlarıyla Juri masasına götürecek, Juri’ye yemeğin adını, malzeme içeriklerini ve tariflerini içerek dokümanları verecek, Juri’nin yemekle ilgili sorularını cevaplayacaktır.
 13. Juri üyeleri her yemeği 1- Sunumu ve Görünüşü, 2- Lezzeti, 3- Orijinalliği, 4-Kokusu ve Kıvamı, 5- Adı ve Reçeteye Uygunluğu gibi özellikleri dikkate alarak 100 puan üzerinden değerlendirecektir.
 14. Yarışma sonuçları aynı gün ve saatte yarışmadan hemen sonra açıklanacak ve ödül töreni yapılacaktır.
 15. Yarışmacılar Yarışma günü en geç saat 09:00’da yarışma yerindeki başvuru masasına kayıt yaptırmak suretiyle, evde hazırlamış oldukları yarışmaya katılacakları yemekleriyle birlikte kendilerine ayrılan standa hazır olacak şekilde bulunacaklardır.
 16. Yemeklerin ısıtılması için gerekli Fırın, Mikrodalga Fırın, Ocak gibi mutfak ekipmanları komisyon tarafından yarışma alanında hazır bulundurulacak olup, yarışmacı sıra numarasına göre yarışmacıların kullanması sağlanacaktır.
 17. Yarışma amacıyla hazırlanmış uygulama mutfaklarında küçük el aletleri mevcut değildir. Yarışmacılar ihtiyaç duyacakları küçük el aletleri, Yemeği sunacakları tabaklar ve yardımcı gereçleri kendileri getirecek olup, malzemelerin korunması da kendi sorumluluklarında olacaktır.
 18. Yarışmacıların juri’ye tadım için sunacakları yemeklerle ilgili ihtiyaç duyulacak tabak, çatal-bıçak-kaşık, su gibi malzemeleri komisyon tarafından yarışma alanında hazır bulundurulacaktır.
 19. Her yarışmacıya bir katılımcı numarası verilecek, bu numaralar kendilerine verilecek önlüklerde yer alacak şekilde giyeceklerdir.
 20. Yarışmaya zamanında katılamayan yarışmacıları Juri yarışmaya almayacaktır.
 21. Her kategoride en fazla 20 yarışmacı olacak şekilde planlanmış olup duruma göre bu sayıyı artırma veya eksiltmeye komisyon yetkilidir.
 22. Juri üyelerinin isimlerini ve Juri üye sayısını belirleme yetkisi komisyona aittir.
 23. Yarışma komisyonu yarışmaya katılan tüm yemeklerin görsellerini, tarifini ve içeriğini dilediği gibi, dilediği zamanda dilediği yerde, yazılı veya görsel basında kullanma hakkına sahip olacaktır.
 24. Yarışmacılar yarışma kurallarına ve yarışma takvimine uymak zorundadır.
 25. Yarışma Komisyonu, Şartlar ve Koşullarda değişiklik zorunlu olması halinde yarışma koşullarıyla ilgili gerektiğinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Önceki İçerikAVUSTURYA’DA “BOZKURT” İŞARETİ ARTIK YASAK
Sonraki İçerikAVUSTURYA BAŞBAKANI KURZ’A “BOZKURTLU” TEPKİ