Sağlık Bakanı Rudolf Anschober ve İçişleri Bakanı Karl Nehammer Koronavirüs Salıgını ile ilgili güncel bilgileri bugün gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla halka duyurdular.

 
Halkımıza, çok teşekkür ediyoruz
 
Yapılan basın açıklamasında öncelikle evlerinde kalıp diğer vatandaşların da salgından etkilenmesinin önüne geçen herkese çok teşekkür ettiklerini söyleyen bakanlar, trafik ve toplu taşımada %90 ve bireysel kullanılan taşıtlarda da %45 oranında azalma olduğu aktarıdılar.
 
11 Kişi Yoğun Bakımda
 
Sağlık Bakanı Anschober ellerindeki verilere dayanarak, Avusturya’nın salgınla mücadelesininde tablonun olumlu olduğunu ve 1843 vakanın bulunduğu Avusturya’da sadece 11 kişinin yoğun bakım ünitelerinde bulunduğunu sözlerine ekledi.
 
Anschober, hastanelerddeki yoğunluğu azaltmak adına yoğun bakımda bulunan 11 kişi dışında evde karantinaya alınamayan, durumu ciddi olmayan ama yine de bakıma ihtiyacı olan hastaları Koronavirüs Sağlık birimlerine aktarıcaklarını açıkladı. Anschober Koronavirüs Sağlık Birimlerine örnek olarak Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Michael Ludwig’in Viyana Fuar Alanında oluşturduğu merkezi verdi.
 
Anschober 6000 yataklı ünitelerle olası bir vaka artması durumunda da hazırlıklı olduklarını dile getirdi.
 
Koronavirüsü dışında son zamanlarda grip olan hasta sayılarının da yüksek olduğunu söyleyen Anschober bu konuya da gerekli önemi gösterdiklerini dile getirdi. Bu sene grip yüzünden 600’e yakın kişinin hayatlarını kaybedebileceklerinin beklendiğini sözlerine ekledi. 
1 METRE MESAFE ÇOK ÖNEMLİ
 
İçişleri Bakanı Karl Nehammer ve Sağlık Bakanı Rudolf Anschober’in özellikle tekrarladıkları ve altını çizdikleri en önemli konu, nerede olunursa olunsun korunması gereken 1 metrelik mesafe. Özellikle metroyu kullanan, yürüyüşe çıkan veya alışverişe giden vatandaşların her zaman bu aralığı korumaları gerektiğini söyleyen bakanlar, bu bir metrelik aralığın keyfi bir rakam olmadığını, uzmanlar tarafından virüsün etki alanını kısıtlayan bir birim olarak açıklandığını dile getirdiler.
14 GÜN KARANTİNA
Bakanlar ayrıca Avusturya’ya  19 Mart akşamı itibariyle havayoluyla geri dönüş yapacakların 14 gün karantina altında tutulup durumlarının gözlemleneceğini açıkladılar.
 
PARKLAR VE OYUN ALANLARI KAPATILMAYACAK
 
Havaların güzelleşmesi ve evde kalan herkesin de hareket ve temiz havaya ihtiyaç duyacağını da bildiklerinden şu anda park ve oyun alanlarını açık bırakacaklarını söyleyen Anschober, ” Şu anda’ kelimesinin tekrar altını çizmek istiyorum, biliyorsunuz şartlar çok hızlı değişebiliyor.” dedi. Özellikle part ve oyun alanlarında da bu mesafenin korunmasının önemine değinen bakan, açık alana çıktığımız her anda bu önemli kuralı hayatımıza geçirebilmemizin önemini tekrar vurguladı.
 
 
SIRBİSTAN VE TÜRKİYE YOLCULARINA UYARI
 
İçişleri Bakanı Karl Nehammer Macaristan Avusturya arası A4 otobanında 50 km’lik bir trafik sıkışıklığı yaşandığını bunun şu anda daha iyi olduğunu söylerken, Sırbistan’ın da sınırlarını kapadığını ve aynı şekilde Türkiye’ninde sınırlarını kapadığını bu yüzden Sırbistan ve Türkiye’ye karayoluyla ulaşmak isteyenlere bunun artık gerçekçi bir istek olmadığını, bu yola çıkmamaları gerektiğini açıkladı.
 
 
 
Foto: Andy Wenzel/BKA
Önceki İçerikDR. TURGAY TAŞKIRAN’DAN ÖNEMLİ UYARILAR
Sonraki İçerikAvusturya’da Korona Salgınından dolayı oluşabilecek aile içi şiddet karşıtı önlemler alındı