Viyana’da bir yıl önce yapılan eyalet seçimlerinin ardından göreve gelen SPÖ – NEOS Koalisyon hükumeti 1 yılı geride bıraktı. Avusturya’da İlk Sosyal – Liberal Koalisyon hükumeti olarak da tarihe geçen kırmızı – pembe (SPÖ – NEOS) “gelişim koalisyonu” 1 yıllık değerlendirme toplantısı düzenledi.

Haber: Adil Elmas Fotoğraflar: Ozan Söyler

Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig (SPÖ), Koalisyon ortağı Belediye Başkan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Christoph Wiederkehr (NEOS) ile düzenledikleri basın toplantısıyla hayata geçirilen projeler ve yeni dönemde izlencek yol haritasını açıkladılar.

Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig (SPÖ) ve Belediye Başkanı Yardımcısı Christoph Wiederkehr (NEOS) koalisyondan memnun olduklarını ifade ettiler. Ortak projelere işaret edildi ve odağın Corona pandemisinde iş yerlerinde olduğu belirtildi.

Bir yıl önce 24 Kasım tarihinde ilk kırmızı pembe koalisyon çalışmalarını başlatılmıştı. Her iki parti başkanı o dönemde birinci yıl dönümünün de sokağa çıkma kısıtlamasında olacağını düşünmediklerini ifade ettiler.

Soldan Saga; Koalisyon ortağı Belediye Başkan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Christoph Wiederkehr (NEOS), Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig (SPÖ),

“Krize rağmen çok iyi işbirliği yapıldı”

Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig (SPÖ),

Belediye Başkanı Ludwig yaptığı konuşmasında, “Bazen yönetim dahilinde tartışmalar olsa da, dışarıya fikir birliği ile çıkıyoruz” diyerek, projelerin SPÖ veya NEOS projesi olduğu belirtilmediğini ve asla ayrım yapmadıklarını ifade etti. Viyana belediye başkanı kırmızı pembe koalisyonunun model karakterine sahip olduğunu söyledi ve Almanya’da Olaf Scholz’un (SPD) da gelişim koalisyonu (yeşiller ve FDP arasında) ifadesini kullandığını dile getirdi.

Belediye başkanı yardımcısı Wiederkehr de “Viyana şehrini daha şeffaf hale getirmek, bu gelişim koalisyonunun önemli bir hedefidir ve yönetim yılımızın ilk yılında bunu başarabildiğimiz için gurur duyuyorum” dedi.

Başka projeler de gerçekleştirilebildi

Belediye başkanı bugün yapılan jübile basın konferansında Corona dışında da bir çok projenin gerçekleştirildiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde ilk kez bir çift bütçe yapılacağı bildirildi. Bakım, ilk bakım merkezlerinin geliştirilmesi veya toplu taşıma ağının geliştirilmesi vurgulandı.

Wiederkehr kırmızı pembeyi “Kurz sisteminin karş modeli” olarak görüyor

Wiederkehr de yönetim çalışmalarının stabilite ve gelişim odaklı özelliklerini taşıdığını söyledi. Bunun başka meclislerde her zaman olmadığına dikkat çeken Wiederkehr, partiler arası ayrımların ön plana çıkarıldığını ifade etti. Wiederkehr ayrıca “Viyana koalisyonu Kurz sisteminin karşı modelidir” dedi.

Ludwig Corona tedbirleri konusunda birlikte yol alındığını vurguladı. Ayrıca federal hükümet tarafından yaz öncesi daha sıkı olan tedbirler konusunda eleştirildiklerini hatırlattı. Parti başkanları bugün bu konuda da aynı tarafta olduğunu tekrar vurguladı. Örneğin Wiederkehr şimdi kapalı havuzlarda da aşılama imkanı olacağını bildirdi “Bu örnek yönetimde ne kadar hızlı ve yenilikçi çalışabildiğini gösteriyor” dedi.

Koalisyon ortağı Belediye Başkan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Christoph Wiederkehr (NEOS)

Corona tedibirlerinde çoğunlukla fikir birliği

Wiederkehr basın konferansında okulların açık kalacağını bildirdi. Tamamı evde kalan sınıflar için uzaktan eğitim verilebileceğini de belirtti. Önceliğin yüz yüze eğitimde olduğunu söyledi ve “Aynı zamanda bu zaman müfredat tekrarlama için kullanılabilir” isteğinde bulundu. Evde kalan hiçbir çocuk dezavantajlı olmamalıdır dedi. Aşılama zorunluluğu konusunda hemfikir olduklarını ancak yasalaştırma sürecinde itinalı olunması gerektiğini belirtti. Ludwig Sivil toplum kurumları da dinlenmelidir dedi. Sadece bu şekilde yeni düzenleme halk tarafından kabul edilebilir dedi.

 

Önceki İçerikAVUSTURYA’DA COVİD-19 GÜNCEL TEDBİRLERİ
Sonraki İçerikŞemsiyeden Kapı Süsü Yapımı