Avusturya hükümeti 29 Ocak 2022 tarihinde COVID kriz koordinasyon merkezi (GECKO) ile yaptığı görüşmeler neticesinde, Şubat 2022’den itibaren yeni düzenlemeleri uygulamaya karar verdi. Buna göre;

  • 5 Şubat 2022’den itibaren genel sokağa çıkma yasağı saat 22:00’den 24:00’de alınacak.  Kişilerin toplanma sayısı tayin edilen oturma yerleriyle 25 kişiden 50 kişiye çıkarılacak. Organizasyonlarda ise artık sadece 2G kuralı ve FFP2 zorunluluğu geçerli olacak.

 

  • 12 Şubat 2022’den itibaren perakende sektöründeki 2G-kuralı kaldırılacak. Tüm dükkanlarda sadece FFP2-maske zorunluluğu söz konusu olacak.

 

  • 19 Şubat 2022’den itibaren gastronomideki 2G-kuralı 3G-kuralına genişletilecek. Gastronomideki PCR-test sonucu 48 saat geçerli olacak. Tüm diğer sektörler için PCR-test sonucu geçerliliği 72 saat olarak kalacak. PCR-testi mevcut olmaması halinde 24 saatlik antijen testleri de geçerli olabilecek. 3G-kuralı organizasyonlarda da geçerli olacak.

 

Aşı sertifikaları (Yeşil pasaport)

 

Hükümetin planlanan önlemleri kapsamında aşı sertifikalarının geçerliliğinde değişiklik (yeşil pasaport) yapıldı.

 

1 Şubat 2022 tarihinden itibaren Avusturya’da aşı sertifikalarının geçerliliği (Yeşil Pasaport) değişiyor.

İlk seri aşılar (2 aşı veya nekahat dönemi + 1 aşı) 180 gün geçerli olacaktır. Takviye aşının aşı sertifikası (3 aşı veya nekahat dönemi + 2 aşı) 270 gün geçerlidir. Avusturya’ya girişte aşı sertifikaları veya diğer aşı belgeleri hala 270 gün geçerlidir.

 

İstisna: 18 yaşın altındaki kişiler için, ilk aşı serisinin aşı sertifikası 210 gün (yani 7 ay) için geçerli olacaktır.

 

Hükümetin planladığı önlemler: 1Şubat 2022’den itibaren aşı sayıları arasındaki yasal sürede değişiklik

1 Şubat 2022’den itibaren 2. ve 3.aşılar arasındaki 120 gün 90 güne düşürülecek:

Janssen aşı sertifikasının geçerliliğinde 3 Şubat 2022’den itibaren değişiklik

3 Ocak 2022’den bu yana, bir defaya mahsus Janssen aşısı için aşı sertifikaları Avusturya’da kontrol edildiğinde geçersiz olarak gösterildi. Etkilenen kişilerin geçerli bir aşı sertifikası alabilmeleri için, bu kişilerin ilk aşılamadan en geç 28 gün sonra yapılabilecek ikinci bir aşıya ihtiyaçları vardır. İkinci aşılama için tercihen EMA (BioNTech/Pfizer veya Moderna) tarafından onaylanmış bir mRNA aşısı kullanılmalıdır.

  • Nekahat dönemi + Johnson & Johnson’dan Janssen’in 1. dozu

Bununla birlikte, aşılamadan önce iyileşen kişiler, hala iyileşme kanıtı (izolasyon bildirimi, tıbbi sertifika veya iyileşme sertifikası) ve 1/1 Janssen aşı sertifikasının bir kombinasyonunu geçerli 2G kanıtı olarak sunma seçeneğine sahiptir.

 

  • Johnson & Johnson’dan Janssen ile 1/1 aşı sertifikası ile giriş

1/1 Janssen sertifikası ile Avusturya’ya giriş hala mümkündür. Karantina olmadan Ek 1’e göre bir virüs varyant alanından giriş için, PCR testine ek olarak bir “güçlendirici”, yani başka bir aşı gereklidir (en fazla 48 saatlik).

Avusturya’ya girdikten sonra Avusturya’da kaldığınız süre boyunca geçerli bir aşı sertifikanız olmayacağını lütfen unutmayın!

Bir kerelik Janssen aşısı ülkeye girişe izin verir, ancak bir restoran ziyaretine izin vermez, çünkü bir kerelik aşı Avusturya’da artık 2-G kanıtı olarak tanınmamaktadır.

31 Ocak’tan itibaren yapılacak düzenlemeler

Geçerli 2-G kanıtı olmayan kişiler için sokağa çıkma yasağı 31 Ocak 2022 Pazartesi günü sona eriyor. Bununla birlikte, diğer tüm önlemler yürürlükte kalmaya devam ediyor:

  • Minimum mesafenin sağlanamadığı kapalı alanlar ve dış mekanlarda FFP2 maske zorunluluğu,
  • saat 22’de genel sokağa çıkma yasağı,
  • gece ve ayakta ikram yok, toplantılar için hala katı kurallar devam edecek,
  • Müşteri alanları için giriş izni olarak 2-G kanıtı

-Gastronomi

– Perakende

-Eğlence ve kültürel tesisler.

Önceki İçerikAVRUPA’YA YATIRIM PLANI OLAN QUİCK SİGORTA YENİ YERİNE TAŞINDI
Sonraki İçerikSAĞLIK BAKANI MÜCKSTEİN: AVUSTURYA HALKININ %50’Sİ DESTEKLEYİCİ AŞISINI OLDU