Avusturya’da Şubat ayında kademeli rahatlama geliyor.

Başbakanlık sarayında, Şansölye Karl Nehammer (ÖVP) Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein (Yeşiller),Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger (ÖVP)ve GECKO Komisyonu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundular.

Yarıyıl tatilinden önce gevşemelere başlanacak.Hükümet ve Covid-Kriz merkezi GECKO, bugün ani bir şekilde düzenlenen basın toplantısında Avusturya’daki korona durumuna açıklama getirdi.Devamlı artan enfeksiyon sayılarına rağmen önlemlerde gevşemelere gidileceği belirtildi.
Omikron dalgası, pandeminin kurallarını değiştirdi, dedi.Sağlık sisteminin yük altında kalması yüksek sayılara rağmen pek olası değil.
Korona önlemleri: Şubat’ta hangi gevşemeler geliyor.
5 Şubat’tan itibaren gevşemeler
Sokağa çıkma yasağının saat 22:00’den 24:00’e uzatılması
Oturma düzeni belli olmayan
Etkinliklerde buluşmalarda 25 kişiden 50 kişiye çıkarılması (buna sporda dahil)
12 Şubat’tan itibaren temaslı hizmetlerde ve mağazalarda 2-G zorunluluğu kaldırılıyor.
FFP2-maskesinin takma zorunluluğu devam ediyor.
19 Şubat’tan itibaren
3G kuralı gastronomilerde ve turizm için yine yeterli olacak.
Aşı veya iyileşmiş olma şartının yanı sıra artık 48 saatten eski olmayan bir PCR testinin sunulması yeterli olacak.PCR testi yok ise, en fazla 24 saat geçerli olan bir antijen testi de sunulabilir.
Basın toplantısında Halk Sağlığı Genel Müdürü Katharina Reich”Buna göre, omikron dalgasının zirvesinin Şubat ayının ilk haftasında gerçekleşmesi bekleniyor. Mevcut tahminlere göre, sağlık sisteminin aşırı yüklenmesi “çok düşük bir ihtimal”.
Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein, salgında doğru yolda olduğunu söyledi.Omikron dalgası, virüsün zayıfladığını gösteriyor ayrıca buna neden olan koruyucu kalkan, aşıdır. Bu iyi bir haber Omicron variyantı, yoğun bakım ünitelerini aşırı tehdit etmiyor.
Okullardaki kural konusu önümüzdeki hafta açıklanacak.
Başbakan Nehammer, önümüzdeki hafta okullardaki kural konusunda gerekli açıklamaları Eğitim Bakanı Martin Polaschek’in yapacağını belirtti. Başbakan,spor ve jimnastik derslerinde FFP2-maskeleri konusunda gevşemelerin söz konusu olabileceğini vurguladı.
Aşı sertifikasında son kullanma tarihi ertelenmeyecek.
Hükümetin düzenlediği basın toplantısında, aşı sertifikalarının son kullanma tarihinin ertelenmeyeceği de açıklandı.1 Şubat’ta korona aşısının geçerliliği ikinci aşıdan sonra dokuz aydan altı aya indirilecek. Bu, henüz destek aşı olmamış ve bu nedenle önümüzdeki Salı gününden itibaren geçerli bir 2-G sertifikasına sahip olmayacak.Avusturya’da bu durum yaklaşık 320.000 kişiyi yakından etkiliyor.

Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger (ÖVP) yakın gelecekte gece gastronomisine ve önemli olaylara bir bakış açısı kazandırmak da mümkün olacak. Aile kutlamaları ve düğünlerde kurallar çerçevesinde yapılabilecek “dedi.

Batı federal eyaletlerinden memnun tepkiler geldi: Vorarlberg Eyalet ve Belediye Başkanı Markus Wallner (ÖVP) açılış adımlarını memnuniyetle karşıladı. Eyalet Başkanlarının Birliğinin şu anki başkanı olarak, “Tedbirler Doğru yönde gidiyor” dedi. Wallner için, uzmanlarla koordineli olarak omikron varyantında hastalığın daha hafif seyrine tepki vermenin tam zamanıydı.

Ludwig: Yanlış zaman

Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Dr.Michael Ludwig (SPÖ)Federal Hükümetin aldığı yeni kararları ve gevşeme adımlarını duyurmak için yanlış zamandan bahsetti.Twitter’da yaptığı açıklamada sağduyulu ve temkinli bir gidişattan yana olduğunu dile getirerek, uzmanlarla yapacağı görüşmenin ardından Viyana’da hangi adımların atılacağını açıklayacağını duyurdu.
Her gün yeni rekor sayıda enfeksiyonla #Omicron dalgasının ortasındayız ve henüz bu dalganın zirvesine ulaşmadık. Bu nedenle gevşeme adımlarını duyurmak için yanlış zaman dedi.

Önceki İçerikDOSTLUK ANLAŞMASININ 98. YILDÖNÜMÜ
Sonraki İçerikAVRUPA’YA YATIRIM PLANI OLAN QUİCK SİGORTA YENİ YERİNE TAŞINDI