Çalışma Bakanı Martin Kocher (ÖVP) Salı günü düzenlediği basın toplantısında, işgücü piyasasındaki mevcut durum hakkında bilgi verdi. Bakan Kocher, İşsizlik rakamlarının biraz düştüğünü, ancak korona kısıtlamaları nedeniyle 2021’in dördüncü çeyreğinde durumun henüz hafiflemediğini söyledi.

Avusturya genelinde işsizlik rakamları önceki haftaya göre hafif düştü. Çalışma Bakanı Kocher, yaptığı açıklamada, şu anda 393.544 kişi işsiz olduğunu, 321.690 kişinin AMS kayıtlı işsiz olduğu, 71.854 kişinin de eğitimde kayıtlı bulunduğunu söyledi. Bir önceki haftanın sayısı 404.943 idi. 110.000 uzun vadeli işsiz sayısı sorunlu olmaya devam ediyor.

– Kısa çalışmada düşüş

Ancak şu anda 179.000 kişi Korona-Kısa çalışma için ön kayıt yaptırmış durumda olup, bu krizden önce elbette böyle değildi.

-Şirketler artık istisnai duruma uyum sağladı

Kocher işsiz sayısındaki düşüş ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “çalışanların ve şirketlerin pandemi sürecinde bu özel duruma giderek daha fazla uyum sağladığını” gösteriyor. İşgücü piyasasındaki dinamikler şu anda pek yavaşlamamaktadır. Ancak: İşgücü piyasasındaki olumlu dinamikler göz önüne alındığında, hemen yerleştirilebilecek iş arayanların oranı özellikle yüksek değil. Bu nedenle, insanları hızlı bir şekilde yerleştirmek için bu işgücü potansiyeli yükseltilmelidir.” Diye konuştu.

Önceki İçerikHÜKÜMET AÇILMA SÜRECİNİ DEVAM ETTİRİYOR: KUAFÖRLERDE 2G-KURALI KALKIYOR
Sonraki İçerik12 ŞUBAT’TAN İTİBAREN SPOR ETKİNLİKLERİNDE KAPASİTE KISITLAMASI YOK