Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun 15 Mayıs 1964 tarihinde Avusturya ile Türkiye arasında imzalanan Türk işgücü alımı anlaşmasının 58. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Büyükelçi Ceyhun, 58 yıl önce Avusturya ile Türkiye arasında Türk işgücü alımı ve Avusturya’da istihdamına ilişkin imzalanan anlaşmanın, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerde önemli tarihi dönüm noktaları arasında yer aldığını ifade etti.

Anlaşmanın imzalanmasını takip eden yıllarda, Türkiye’den binlerce işçinin Avusturya’ya geldiğini kaydeden Ceyhun, Avusturya’da 1961 yılında daha henüz 217 Türk vatandaşı bulunmaktayken, bugün 300.000’den fazla Türk kökenli erkek ve kadın burada yaşadığını vurguladı.

Ceyhun, “Bu anlaşma, bugün Avusturya’da yaşayan Türk toplumunun mevcudiyetinin tarihsel temelini oluşturmaktadır. O dönemin Türk konuk işçileri büyük bir özveriyle çalışıp 1960’lar ve 1970’lerde Avusturya’daki ekonomik kalkınmaya da önemli katkıda bulunmuşlardır.

Bugün de Avusturya’nın ekonomik kalkınması ve sosyal yaşamında onların çocuk ve torunlarının büyük payı bulunmaktadır. Zamanla, misafir işçiler göçmen, göçmenler ise tüm haklara sahip vatandaş ve Avusturyalı olmuşlardır. O dönemin misafiri şimdi ev sahibi konumundadır. Bu ülkeye yerleşen Türkler Avusturya toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Avusturya’nın şekillenmesine, yapılanmasına ve değişimine yardımcı olmuşlardır. Artık sadece işçi değil, aynı zamanda işveren, doktor, mühendis, polis memuru ve askerdirler. Toplumun her alanında yer almaktadırlar. Türk toplumu sadece Avusturya’daki sosyal ve kültürel yaşam için büyük bir zenginlik değildir. Aynı zamanda Türkiye ve Avusturya arasında da güçlü bir bağı simgelemektedir.

Diğer bir ifadeyle, bu günü kutlamak için yeterli sebep var. Bu nedenle en geç iki yıl içinde, yani Avusturya ile Türkiye arasındaki işgücü anlaşmasının 60. yıl dönümünde,

bu önemli günü layıkıyla kutlayacağımızı umuyoruz.

Bu vesileyle, Türkiye Büyükelçisi olarak yurttaşlarımızın ve Avusturyalı dostlarımızın bu önemli gününü kutluyorum.” sözlerini kullandı.

Önceki İçerikNEHAMMER; “TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”
Sonraki İçerikAVUSTURYA’YA GİRİŞLERDE KOVİD-19 NEDENİYLE UYGULANAN TÜM KISITLAMALAR KALDIRILDI