Türkiye İşbirliği Forumu Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlendi. Türkiye’den DEİK Başkanının da katıldığı bir heyet forumda yer alırken, Avusturyalı işletmecilerin foruma yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.

Viyana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dr. Richard Schenz; “Türkiye’den böyle büyük bir heyet geldiği için çok mutluyuz. DEIK Başkanının Viyana’ya gelmesi bizi çok sevindirdi. Artık ilişkilerimizi güçlendirmenin zamanı geldi. Her sene birbirimizi görmemize rağmen bugün gerçekleşen buluşmanın önemi büyük. Çünkü yaklaşık 100 Avusturya işletmesi bu toplantıda yer aldı. Bu da  bizim Türkiye ile ticari ilişkileri ne kadar olumlu baktığımızın bir göstergesidir. Buradaki Türklerden ve Deik Başkanından duyduğum kadarıyla da Türklerin de Avusturya’ya ile ticari işbirliğine ilgileri var.

Politik olarak inişler çıkışlar oluyor bunun farkındayız ama iş iştir ekonomi de ekonomi. Bu güzel ilerlemektedir. Geçen senelerde kötü bir deneyim yaşamadık ama daha da ilerleyebileceğimizi gösteren bir akım var ve bunu kullanıp ilişkimizi yukarılara çıkartabiliriz.”

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu BaşkanıNail Olpak; “Son yıllara baktığımızda özellikle yatırım açısından değerlendirildiğinde Avusturya bizim ilk 5 ülke arasında, yani yurtdışından Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler arasında olmuş. Toplam karşılığı dış ticaretimize baktığımızda ise 2.6 milyar dolar civarında bir önceki yılın rakamları var. Bu da yaklaşık 400 milyon dolar civarında Türkiye’nin bir açığı görünüyor. Yalnız ilginç olan, Avusturya’lı yetkililere sorduğumuzda, onlar bu rakamın bu kadar açık olmadığını, neredeyse birbirine yakın olduğunu ifade ettiler. Bu da işin bir başka üzerinde çalışılması gereken alanıydı. Biz ticari ilişkilerimizi zaman zaman ülkelerimizin arasında siyasi noktalı ayrılıkları  olabiliyor. Avrupa’da da Avusturya da bu noktada sıkıntılı süreçleri yaşadık, ama ticari ilişkileri mangal etkilenmeden devam etmesi gerektiğine inanıyoruz biraz önceki program içerisinde bundan etkilenmeden devam etmesini umuyoruz.”

 

MÜSİAD Avusturya Dönem Başkanı Faruk Can; “Bugün gerçekleşen toplantı yaklaşık 3 senedir Türkiye-Avusturya ticari ve siyasi ilişkilerinin erginliğinin bir nebze kırılması adına güzel bir toplantı oldu. Avusturya Ticaret odası ve DEİK ile beraber oldu bu toplantı. Hem Avusturyalı işadamları hem Türk işadamları katılımcıları oldu. Avusturya’da ticaret yapan Türk yaşayan işadamlarının  katılması bizi mutlu etti. İnşallah biz bu sıkıntılarımızı ticari ilişkilerimizle aşacağımıza inanıyoruz ki onun için buradayız.”

 

Avusturya İstanbul Ticaret Ataşesi Georg Karabaczek;  “Avusturya İstanbul Ticaret Temsilcisiyim Bugün burada çok güzel bir toplantı gerçekleştirmiş olduk DEİK başkanımızın da katılımıyla. Ne yazık ki ticaretten sorumlu bakanımız bu toplantıya katılamadı. Ama buradaki katılım Türkiye ile ortak çalışmalara olan ilgiyi göstermiş oldu, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen işletmelere detaylı bilgi verilmiş oldu.”

 

Hasan Aksüz//MÜSİAD Avusturya Başkanı:”Önemli bir zamanda yapıldı bu, çünkü Avusturya ile Türkiye arasında önemli sorunların inşallah ticaretle çözülebileceğine  inanıyorum.  İyi bir katılım yaptık. MÜSİAD Avusturya olarak buradaki üyelerimizin çoğunluğu katılımda bulundu. Tabii burada iş fırsatları da yakaladık. Türkiye’de olan şirketlerde veya Avusturya’da Türkiye ile iş yapmak şirketler bir araya geldi. Sorunları konuştuk. Ticari olarak ve siyasi olarak iyi günlerin bizi beklemesini ümit ediyoruz.”

 

ISUZU Otomotiv AŞ.Yurtdışı Bölge Temsilcisi Hande Uğur; “Toplantı oldukça farklı geçti bence. Çünkü Avusturyalı ve Türk işadamlarını buluşturan ticaretin artması faydalı olacak bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Burada faydalı kontaklar sağlanacaktır. Toplantıda söylenildiği gibi politika ve iş hayatı farklı ilerliyor. Burada iş hayatı temsilcileri  politikadan temsilciler katılsalar da iş geliştirme fırsatının gayet olumlu geliştiğini düşünüyorum.”

Önceki İçerikViyana Turizm ve Autoshow fuarlarına ilgi yoğundu
Sonraki İçerikAvusturyalı sanatçı Peter Alexander’ın oğlu Antalya’da ki evinde ölü bulundu