Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk sivil toplum kuruluşları WEFA Austria ve Uluslararası Demokratlar Birliği (UİD) ramazan ayı boyunca başta öğrenciler olmak üzere, mülteci ve ihtiyaç sahiplerine iftar paketleri dağıtacak.

WEFA Austria Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu ve Uluslararası Demokratlar Birliği’nin (UİD) Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ve Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği’nin destekleriyle hazırladığı iftar paketlerinin dağıtımı gerçekleşiyor.

WEFA Austria’nın Viyana’da bulunan merkezinde gerçekleşen dağıtım programına; Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Başkonsolos Asip Kaya, UİD Avusturya Başkanı Mahmut Koç ve WEFA Austria Austria Genel Başkanı Hasan Yetiş katıldı. Günlük yaklaşık 500 kişiye iftar paketi dağıtılacağı belirtildi.

-“Bir Büyükelçi olarak burada gurur duyarak bulunuyorum”

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun dağıtım töreni sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, WEFA’nın desteğiyle yaptığı bu güzel kampanyanın çok anlamlı olduğunu söyledi.

Türk milletinin bir birine yardım eden bir toplum olduğunu söyleyen Büyükelçi Ceyhun, WEFA’nın bu yardımlarını ramazan öncesinde öğün olarak yaptığını hatırlattı. “WEFA UİD’nin yardımıyla şuan öğrencilere, sığınmacılara, ihtiyacı olan insanlara, vatandaşlarımıza yetişiyor. Bu yardımlarını Ramazan öncesinde öğün olarak yapıyordu. Hastalara yetişerek yapıyordu. Şimdi ise ramazan vesilesiyle yapıyor. Ben bunları gerçekten Avusturya özelinde tüm Avusturya’ya çok güzel örnekler olarak değerlendiriyorum. Bunu bir Türk derneğinin yapması, bizim vatandaşlarımızın yapması çok daha anlamlı. O nedenle de bir Büyükelçi olarak burada gurur duyarak bulunuyorum ve kendilerine çok müteşekkirim.”

Maddi durumu iyi olan insanlara seslenen Büyükelçi Ceyhun, “WEFA gerçekten her gün neredeyse sabahtan akşama kadar bu yardımlarla meşgul. Bu nedenle de Avusturya’da yaşamakta olan varlıklı vatandaşlarımıza sesleniyorum. Aynı şekilde bu yayınları izleyen her hangi başka bir yerde yaşıyor olabilir varlıklı vatandaşlarımıza sesleniyorum. WEFA derneğini desteklesinler ve WEFA derneğine verdikleri her yardım bilsinler ki ertesi gün ihtiyacı olan insanlara anında ulaşıyor. Bu da çok değerli bir yardım. Özellikle Ramazan ayında tahmin ediyorum vatandaşlarımız bunun anlamını da çok iyi biliyordur.” dedi.

-“ Biz Türk milleti olarak yardımı seven bir milletiz”

UİD Avusturya Başkanı Mahmut Koç Koronavirüs nedeniyle ramazan ayında planladıkları etkinleri iptal ettiklerini ve oraya ayrılan bütçeyi burada kullandıklarını ifade etti. Koç “Şuan için 350 öğrencimize ulaşıyoruz. Öğrencilerin haricinde mültecilerimize ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza, ayrıca karantinada olan hastalarımızda var, dışarıya çıkamayanlar onlara da hazır yemek olarak, menü paketi olarak veriyoruz. Şuan için ilk etapta UİD olarak WEFA’ya 5000 paket yemek yardımında bulunduk. İki hafta önce de 1000 koli erzak yardımında bulunmuştuk. Eğer talep daha yükselirse devamda yapmayı düşünüyoruz. Şuanda ramazan boyu her gün bu çalışma yapılacak.

Önceki İçerikKORONA SALGINININ ATLATMA YOLUNDA YENİ KURALLAR VE KANUNLAR
Sonraki İçerikDÜNYA GENELİNDE KOVİD-19 BULAŞAN KİŞİ SAYISI 3 MİLYON 647 BİNİ AŞTI