Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen Avrupa enerji pazarı için düzenleyeceği müdahalelerin hızlı bir şekilde uygulamaya alınmasını talep etti.


Cumhurbaşkanı Viyana Hofburg’daki enerji politikaları görüşmesinin ardından “AB-enerji pazarını tekrar kontrol altına almalıyız” dedi.
Van der Bellen, enerji piyasasına hızlı düzenleyici müdahale çağrısında bulundu
Cumhurbaşkanı Van der Bellen piyasaların kendi kendini düzenlemesini beklemenin bir seçenek olmadığını, düzenleyici bir güç olarak devlete ihtiyaç olduğunu söyledi. Bellen, “Putin’in politikalarının etkilerini önlemek için AB kararlı, ortak ve tekdüze hareket etmelidir. İlk öneriler masada ve yaklaşan kış ve ısınma mevsiminin başlangıcı göz önüne alındığında, Van der Bellen Salı günü yaptığı bir yayında, hızlı hareket çok önemlidir” dedi.
AB düzeyinde de baskı uygulanmalıdır
Federal Cumhurbaşkanı, “Avusturya’da federal hükümet ilk önemli adımları attı. Şimdi mesele, hızlı ve etkili önlemler için AB düzeyine baskı yapmak ve enerjiyi daha dikkatli ve tasarruflu kullanmak için elimizden gelen her şeyi yapmaktır.” Diye konuştu.
AB enerji piyasalarını düzenlemeye ve enerji arzını korumaya yönelik tedbirler hakkındaki tartışmalar da yarın Roma’da Federal Cumhurbaşkanı ile yapılacak görüşmelerde yer alacağı belirtildi.

Önceki İçerikVoralberg’te “Destek paketi uygulamaya alınıyor”
Sonraki İçerikAB Asgari Ücrete Yeni Kurallar Getiriyor