Cumhurbaşkanının geleneksel Noel uygulaması bu yıl beş kişinin serbest kalmasını sağladı. Mahkumların davaları her yıl olduğu gibi azledilmek üzere Adalet Bakanlığı tarafından önerilmişti. Buna göre 2022 yılında Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından 40 Mahkum azledildi.

Cumhurbaşkanı tüm yıl boyunca Adalet Bakanlığı ile birlikte azletme uygulamaları gerçekleştiriyor. Vakaların çoğunda, iş aramalarında kusursuz kimlik belgeleri gösterebilmeleri için sabıka kaydındaki bilgilere kısıtlı erişimin sağlanması üzerinedir.

15 Aralık’ta serbest bırakıldı

Noel’den hemen önce azledilen beş kişinin artık suç işlemeyeceğine inanılıyor. Cezaların henüz tamamlanmamış kısmı, 15 Aralık’ta cezaevinden erken salıverilmeleri için şartlı olarak üç veya beş yıllık deneme süresi olarak verildi.

Azledilen kişiler öncesinde ya hiç ya da çok az ceza durumları söz konusu ve tutuklukları süresince disiplinli davranışlar sergilediler. Avusturya’da kalacak olanlar için barınma imkanının yanı sıra maddi destek sağlanacak. Yabancı mahkumlar ise mensubu oldukları ülkelerin hukuk sistemine göre bildirimleri yapıldıktan sonra ülke dışına çıkarılacaktır.

2020 yılında 88 kişi

Van der Bellen 2021 yılında toplam 75 kişiyi azletmişti. 2020 yılında ise 88 kişi azledilmişti.

Önceki İçerikAVUSTURYA’DA GRİP DALGASI ÜLKEYİ ETKİSİ ALTINA ALDI
Sonraki İçerikAVUSTURYA MECLİSİNDE “TÜRKİYE’NİN SINIR ÖTESİ OPERASYONLARININ KINANMASINA” İLİŞKİN ÖNERGE REDDEDİLDİ