Akıllı telefonların yaygınlaşması ile İnternet ortamında videolar ile karşılaşma ve izlenme oranları artmıştır. İlk başlarda kalite anlamında yetersiz videolar çekiliyor olsa bile bu gün akıllı telefonlarla Televizyon formatı olan kalitede  (1080p) çekebilmek mümkün hale gelmiştir.

Yazı: Fedai Çakır

Günümüz video kalitesi 4K kalitesine doğru gelişmektedir. 4K video çekebilen cep telefonları, kameralar ve aksiyon kameraları bol miktarda satışa sunulmuştur. Hızla yayılmama nedeni  ise bu yükseklikte videoların işlenebilmesi için donanım olarak yüksek bilgisayarlara ve programlara sahip olmak gerektiğindendir. Ancak gelişen teknoloji bu sorunu da hızla ortadan kaldıran çözümler üretecektir/üretmeye başlamıştır.

Peki hayatımızın vazgeçilmez parçası olan video nedir? Bileşenleri nelerdir?

Resimlerin arka arkaya hızlı bir şekilde ekrana getirilmesi ve bunun sonucunda da hareketliymiş izlenimi yaratması mantığına video denir.

Yani bir video klipte ortalama 9000 (+ ) resmin 5 dk ekrandan sırayla geçmesiyle video meydana gelmiş olur.

Video; ses ve görüntülerin birleşmesinden oluşur. Videoalara  çeşitli yardımcı programlarla ses ekleyip, çıkarabiliriz.

Sosyal medyada hızla yayılan videoların ses kapalıyken izlendiği istatiksel olarak kanıtalanmıştır. Bununda nedeni insanların videoları daha çok cep telefonlarından izlediği bu nedenle bulundukları ortamlarda sesi açarak etrafın duymamasını sağladığı düşünülmektedir. Bu nedenle sosyal medya / internet için hazırlanan videoların ses dışında yazı destekli olması konuyu iyi anlatmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmekte fayda var.

Önceki İçerikSosyal Medyada / İnternette Videonun Önemi?
Sonraki İçerikVideo içerik önemli bunu biliyoruz fakat ne kadar önemli?