Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig: “Tarihimizin insani geleneklerine dayanarak dayanışma için yardım sağlamalıyız!“

Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig, gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, “Ukrayna’dan bugün bize ulaşan görüntüler bizleri derinden sarsıyor. Bu üzücü ve derinden sarsıcı bir gün. Düşüncelerimiz her şeyden önce asıl mağdur olan masum sivillerle. Avusturya uluslararası hukuka göre tarafsız olabilir, ancak değerlerimiz söz konusu olduğunda biz tarafsız değiliz. Bu nedenle Viyana da ihtiyacı olan insanlara yardım etmeye hazır” diye vurguladı.

 

Ludwig,,“Viyana’nın gurur duyabileceğimiz uzun bir insani geleneği var: Macaristan krizinden ve Yugoslavya’daki iç savaştan Orta Doğu’daki çatışmalara kadar insanlar burada koruma ve yardım buldular. Ukrayna savaşının kapsamı göz önüne alındığında, elbette, tüm federal devletlerin dayanışma çabasını gerektiriyor. Ama Avusturya’nın tarihinin en iyi geleneklerini hatırlayacağından bir an bile şüphem yok. Hemen bugün Viyana’dan Ukrayna’ya tıbbi malzeme ilk yardım sevkiyatları başlayacak ve devam edecek” dedi.

 

Belediye Başkan Yardımcısı Christoph Wiederkehr de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin durdurulması gerektiğini belirterek, “Ukrayna’daki Rus saldırısı mümkün olan en güçlü şekilde kınanmalıdır. 21. yüzyılda Avrupa’daki sınırlar zorla yer değiştirmemelidir. Bu zor saatlerde Viyana, geçmişte sık sık olduğu gibi, insani yardım ve dayanışmayı açıkça gösteriyor. Bunu kendi aile tarihimden aktarabilirim, çünkü babam da 1956 Macar devrimi sırasında Rus birliklerinden kendi ülkesinden kaçmak zorunda kaldı ve Avusturya kendisine kucak açtı. Avrupa şimdi birlikte hareket etmeli ve Ukrayna’ya hızlı ve etkili yardım sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmalıdır!’ dedi.

Önceki İçerikVİYANA TURİZMİ OCAK AYINDA KRİZ ÖNCESİ SEVİYENİN YÜZDE 30’UNA ULAŞTI
Sonraki İçerikNEHAMMER: “ELBETTE MÜLTECİLERİ KABUL EDECEĞİZ”