Viyana Eyalet Meclisi 11 Eylül’de gelecek dönemde gerçekleştirilecek projeleri belirlemek için toplandı. Toplantı sonrası Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig ve Belediye Başkanı Yardımcısı  Birgit Hebein’ın düzenledikleri basın toplantısında Eyalet Meclisi’nin verdiği kararları basın mensuplarına tanıttılar.

Daha Çevreci, Daha Yeşil Bir Viyana

Tanıtılan ana başlıklarda iklim değişikliğine karşı alınan önlemlerin önemli bir yer edinmesi dikkat çekti. İklim ile ilgili konuları ve iklim değişikliğine karşı alınacak önlemleri düzenlemek üzere bir iklim kurulu oluşturulurken, Viyana’daki yeşil alanların artırılması, okulların ve işyerlerinin yeşil enerji kullanımını çoğaltması hedefleniyor. Bu bağlamda güneş enerjisinin, özellikle eğitim kurumlarında kullanılması planlanıyor.

Seestadt Aspern Nord’da kurulacak olan eğitim kampüsünün yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak oluşturulması, 710 okulda güneş enerjisi sayesinde ısıtma ve soğutma yapılabilmesi önümüzdeki dönem planları dahilinde.

Daha Çok Bisiklet Yolu, Daha Geniş Bir Toplu Taşıma Ağı ve Daha Çok Ağaç

Toplu taşıma ağının daha da geliştirilmesi ve yeni bisiklet yolları ile,  motosiklet ve araba gibi ulaşım araçlarının daha az kullanılması hedefleniyor. Şehrin ağaçlarla daha yeşil bir hale getirilmesiyle de doğal gölge olanakları sağlanmaya çalışılacak.

Sağlık Alanında Daha Çok Yatırım

Sağlık alanında herkesin daha rahat tedavi alabilmesi için 2025 yılına kadar 36 poliklinik daha açılması planlanıyor. 2019 Sonbaharında Hietzing Hastanesi’nde başlatılacak olan bir pilot projeyle sağlık eğitimini destekleyen bir proje de hayata geçirilecek. Ayrıca 2022’ye kadar Liesing ve Aspern bölgelerinde 2 yeni poliklinik açılacak.

Gençlere Destek

2020 Nisan/Mayıs aylarından itibaren 15-24 yaş arası  Viyanalı gençleri desteklemek amaçlı yeni bir proje hayata geçirilecek. Projenin hedefi gençleri iş hayatında ve eğitimde desteklemek. MA 40 ve AMS’in birlikte çalışıp destekleyeceği projede yaklaşık 27.000 gence destek sağlanacak.

Dijitalleşme ve Kadın

Viyana Eyaleti’nin bir diğer projesi ise 14-22 yaş arasındaki genç kadınların özgüvenli ve özgür iradeye sahip şekilde yetişmelerine destek veriyor. Hayata geçirilecek projeyle DigiGirlPower-Atölyeleri sunulacak. Ayrıca waff (Viyana Çalışanları Teşvik Fonu) tarafından dijitalleşme ve iş dünyası hakkında seminerler düzenlenecek.

 

Foto: Avusturya Günlüğü

Önceki İçerikViyana Eyaleti’nden 50 Yaş Üstü İş Arayan Vatandaşlara Müjde
Sonraki İçerikTHY AVUSTURYA’DAKİ ACENTALARI ARASINDA ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLEDİ