Viyana Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig ev sahipliğinde Viyana Eyalet Sarayında bu yıl 17’incisi düzenlenen iftar programına Avusturya’da faaliyet gösteren İslami kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Avusturya’nın Başkenti Viyana’da Müslüman toplumunu iftarda ağırlayan Viyana Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig, Eyalet ve Belediye Başkanlığı döneminin ilk iftar buluşmasını gerçekleştirdi. İftar programına katılan davetlileri masalarında ziyaret ederek tek tek görüşen Ludwig, kendileriyle sohbet etti.

Geleneksel olarak her yıl düzenlenen iftar programına bu yıl ilk kez ev sahipliği yapan Viyana Belediye ve Eyalet Başkanı Dr. Michael Ludwig AGTV’ye yaptığı açıklamada Ramazanın 9’uncu günden verdiği iftarda bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. İslam Cemaatinden, birçok cami ve dernekten temsilcilerle biraya geldiklerini hatırlatan Ludwig, “Bugün, sırf oruç açmak için değil aynı zamanda bir araya gelip derneklerimizin gelecekle ilgili planlarını konuşmak, bilgi alışverişinde bulunmak için de bizlere bir olanak sağladı. Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı olarak da benim için ilişkilerimizi pekiştirmek için de bir olanak sundu. Buradan herkese de hayırlı ve başarılı bir Ramazan ayı diliyorum, sırf bu 29 gün için değil ayrıca devamında 3 gün sürecek olan Ramazan Bayramı için de şimdiden hayırlı bayramlar diliyorum.” dedi.

Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural da bu yıl ilk kez İslam Toplumu Başkanı olarak bu iftara katıldığını dile getirdi.

Konuşmasında birlik ve beraberliğin öneminin altını çizen Vural, “Viyana’nın özelliği bu, Viyana Belediye Başkanı da birlik ve beraberliği önemsedi. Biz de önemsiyoruz bunu. Bugün burada Avusturya İslam Toplumu’nun yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, öğretmenleri, müfettişleri, başkanları, STK’ların başkanları, bütün İslam toplumu buradaydı. Viyana Belediye Başkanı’nın davetine icap ettik. Teşekkür ediyoruz. Güzel bir gelenek oldu bu. 17’inci. Umarım daha çok 17’leri yaşarız birlikte. Birlik ve beraberlik her zamankinden daha önemli. Özellikle ırkçılığın İslam düşmanlığının arttığı bir dönemde, birliği ifade etmek lazım. Akıllıca hareket etmek lazım ve bir araya gelmenin yollarını aramak lazım. Belediye başkanı da biz de konuşmamızda buna yer vermeye çalıştık. Zira bizi ayırmak isteyenlere vereceğimiz en güzel cevap birlik, beraberlik.” diye konuştu.

Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Başdanışmanı Aslıhan Bozatemur da Viyana’da yaşayan Müslüman toplumu temsilcilerinin Viyana Eyalet Sarayında bu yıl 17’inci kez düzenlenen iftarda ağırlandığını hatırlattı.

Viyana Eyalet Başkanı Ludwig’in konuşmasını değerlendiren Başdanışman Bozatemur, “Sayın Eyalet Başkanımız Viyana’daki birliğimizi ve beraberliğimizi vurgulayarak konuşmasını yaptı. Çok mutlu olduğunu söyledi ve bundan sonra da bu geleneğin de tabii ki devam edeceğini söyledi. Bütün Müslümanların Viyana’da huzur içinde yaşaması için elinden geleni yaptığını da vurguladı. Sadece Müslümanlar değil, hangi dinden olursa olsun, hiç kimsenin dışlanmayarak, huzurlu bir şekilde birliktelik içerisinde yasamasını istediğini dile getirdi. Onun şehrinde asla hiç kimse dininden ya da geldiği yerden dolayı, göç ettiği yerden dolayı asla dışlanmayacak. Bunun vurgusunu yaptı. Onun için ne kadar önemli olduğunu söyledi. Viyana başkadır. Yani “Wien ist anders” adı altında konuşmasını da bitirdi.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Önceki İçerikBULGARİSTAN ELEKTRONİK VİNYET (E-TOLL) NASIL ALINIR?
Sonraki İçerikAVUSTURYALI MİLLETVEKİLİNDEN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINA “BAŞÖRTÜLÜ” TEPKİ