Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Michael Ludwig, İşçi Odası Başkanı Renate Anderl, Avusturya Sendikalar Birliği Başkanı Wolfgang Katzian Viyana Ticaret Odası Başkan Vekili Alexander Biach, Viyana Ziraat Odası Başkanı Franz Windisch ve Viyana Sanayi Odası Başkanı Christian C. Pochtler ile gerçekleştirdiği toplantının ardından Viyana Eyalet Sarayında bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

1945’ten beri en büyük kriz

Ludwig, ticaret ve işçi odalarıyla yaptıkları görüşmelerin ardından hükümetin de belirlemiş olduğu mali destek planlarını destekleyeceklerini 1945’ten beri ülkenin gördüğü en büyük kriz olan koronavirüs salgınının neden olduğu bu krizi aşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Uluslararası Holdinglere Şans Vermeyeceğiz

Viyana’daki endüstri ve ticaretin çok farklı alanlarda geniş bir yelpaze sunduğunu söyleyen Ludwig, bu kriz döneminde uluslararası online platformlara değil özellikle küçük ve orta halli lokal işletmeleri ön plana çıkarmak gerektiğini ve lokal işletmelerin destekleneceğini söyledi. Adalet Bakanlığı, Ticaret ve İşçi Odaları işbirliği ile Avusturya çapında dükkan kiralarına da bir çözüm aradıklarını söyleyen Ludwig, yapılan görüşmelerde Avusturyalı terzi işletmelerine koruyucu maske ve sağlık alanında kullanılacak çeşitli tekstil ürünlerinin yaptırılacağı anlaşmasına vardıklarını sözlerine ekledi.

65 Yaş Üzerine 50 Euroluk Taksi Kuponları

Viyana Eyaleti yaptığı desteklerde 65 yaş üstü vatandaşları da unutmadı. 65 yaş üstü vatandaşlara 50 Euroluk taksi kuponları verileceği açıklandı, bu imkandan yaklaşık 300bin kişinin faydalanması bekliyor. Böylece u an da çok iş bulamayan taksi şoförleri desteklenirken risk grubu olan 65 yaş üstü vatandaşların da korunması hedefleniyor.

’’Kurzarbeit Desteklenmeli’’

Yapılan görüşmelerde Kurzarbeit, yani çalışma saatlerinin azaltılıp tam ücret alınması konusunda da anlaşıldığı belirtilirken kredi ödemelerinde ödeme ertelemelerine gidiliceği duyuruldu.

Evden Çalışabilme Olanağına Destek

Bununla birlikte küçük ve orta büyüklükteki işletmelere evden çalışabilmelerini sağlamak amacıyla 2 milyon Euro ayrıldığı bildirildi.

Kültür ve sanat alanında çalışanların da destekleneceği kapalı olan sahnelerden canlı yayınlar yapılarak sanatçılarla halkın dijital ortamda ve ekranlarda buluşturulacağı açıklandı.

 

 

Fotoğraflar:C.Jobst/PID

Önceki İçerikSANAL MAĞAZA AÇMAK NEDİR? ONLİNE MAĞAZA AÇMANIN AVANTAJLARI NELER?
Sonraki İçerik24 Saatte Dünyada Yaşanan Gelişmeler