Viyana Parlamentosu, Perşembe günü kiralanabilir E-scooter sistemine tamamen yeni bir düzenleme, katı kurallar ve kontroller getirdi.

Yayalara tuzaklar yaratan E-scooterlar. Neredeyse hiçbir Viyanalı kaldırımın ortasında gelişigüzel bırakılan kiralık scooterlara karşı tepkisiz kalamıyor. Şehir içinde neredeyse sessizce gezinen cihazlarla pek çoğu en az bir kez bir çarpışma yaşamıştır. Geçen yılın sonbaharında, Viyana içerisinde yapılan bir ankete göre, katılanların yüzde 86’sı scooter trafiği için net, daha katı kurallardan yanaydı –buna göre şehrin harekete geçmesi için artık gerekli olan zaman fazlasıyla olgunlaşmıştı.

Geçen yılın Kasım ayında mobilite meclis üyesi Ulli Sima, scooter karmaşasına bir son vereceklerini belirtmişti. Yapılan analizlerin en büyük sorunun nerede olduğunu gösteriyor. Buralara müdahale edip, yayalara tuzak yaratan scooterları kaldırımlardan kaldıracağız. Perşembe günü yeni scooter kuralları Viyana parlamentosunda kararlaştırıldı.

Bu kurallar Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olacak

  • Kaldırımlarda park etmek yasak!
  • 24 saat dijital kontrol!
  • Mahallinde yoğunlaştırılmış kontroller
  • Yasak bölgeler (Scooterların girişi kesinlikle yasak olan bölgeler)
  • Daha fazla sabit park yeri

Viyana belediyesi her şeyden önce, kiralık e-scooter sağlayıcılarını sorumlu tutacak ve tüm sözleşmeleri yeniden ihale edecek. Bu, bölge başına maksimum araç sayısının aşılmamasını ve sağlayıcıların araçlarının uygun şekilde park edilmesini ve kullanılmasını sağlayacaktır.

Önceki İçerikGAZ KULLANIMINA SON: VİYANA TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK ENERJİ DEĞİŞİMİ
Sonraki İçerikARAÇ “PİCKERL”I ŞUBATTAN İTİBAREN DEĞİŞİYOR