Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Michael Ludwig ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Viyana ve Ankara arasında işbirliği anlaşmasını imzaladılar.

Uzun yıllardır devam eden ve pandemi sürecinde sona eren Viyana ve Ankara şehirleri arasındaki işbirliği protokolünü imzalamak üzere Viyana’ya gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve beraberindeki heyeti Viyana Eyalet Sarayında Eyalet Milletvekili Aslıhan Bozatemur karşıladı. Viyana Eyalet Sarayını gezdikten sonra Belediye Başkanı Michael Ludwig ile bir araya gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 4 yıllık işbirliği protokolünü imzaladılar.

Viyana ve Ankara arasında İklim koruması, akıllı şehir, kaynak verimliliği ve atık yönetimi gibi konularda fikir alışverişi ve anlaşmalar yapılacak.

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig, korona salgını sürecinde mevkidaşı Mansur Yavaş ile görüntülü görüşme yoluyla deneyim alışverişinde bulunduğunu hatırlatrak, “Bugün imzaladığımız Viyana ve Ankara arasındaki işbirliği anlaşması, iki başkent arasındaki iyi ve güvenilir işbirliğini yeniliyor” dedi.

Viyana Belediye Başkanı Ludwig, gelecekteki zorluklarla ilgili olarak, bu anlaşmanın, Viyana ile Ankara arasında 2012’den beri var olan dostluk ve işbirliğinin devamı ve derinleştirilmesi olduğunu söyledi. Ludwig ayrıca konuşmasında Viyana ile diğer Türk metropolleri arasındaki yakın bağları ve Viyana’daki Türk toplumunun önemini de vurgulayarak; “Burada Türkiye’den gelen yaklaşık 200.000 kişi yaşıyor. Çok önemli bir sosyal, sosyal ve ekonomik katkı sağlıyorlar.”

Ludwig, her iki şehrin de yakın işbirliği yoluyla birbirinden fayda sağlayabileceğini ifade ederek; “Örneğin, alternatif enerji biçimleri, sürdürülebilir teknolojiler, toplu taşımanın genişlemesi, uygun fiyatlı konutlar veya iklim değişikliği ve dijitalleşmenin getirdiği zorluklar söz konusu olduğunda.” Dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da bu anlaşmaya tüm partilerin sıcak baktığını ve temsilcileri ile birlikte ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Bu ziyaret bizim için büyük bir rol oynuyor, bu nedenle tüm partilerin temsilcileri daveti kabul etti. Şimdiye kadarki iyi işbirliği, yenilenen anlaşmamızın temelidir. Ziyaret sırasında gösterdikleri konukseverlik için Başkan Ludwig’e ve Viyana Belediyesi’ne teşekkür etmek istiyorum.

Yavaş, Viyana’nın geçmişte sık sık dünyanın en yaşanabilir şehri seçilmesinden dolayı Ankara’nın bu işbirliğinden faydalanabileceğini belirtti.

Viyana-Türkiye İlişkileri

Viyana’nın Türk şehirleriyle uzun süreli, bazen yoğun ilişkileri vardır. 2011 yılında İstanbul, 2012 yılında ise başkent Ankara ile işbirliği anlaşması yapılmıştır. Her iki anlaşma da eski belediye başkanı Michael Häupl tarafından imzalandı. İstanbul ile 2015 yılında sona eren anlaşmanın yenilenmesi düşünülüyor. 2021’de İstanbul şehri, Viyana şehrine ortak işbirliği projeleri yoluyla işbirliğini canlandırmakla ilgilendiğini ifade etti. Salgın nedeniyle şimdiye kadar bu mümkün olmadı.

Foto: Yunus Ozan Söyler

Önceki İçerikGELECEKTE VİYANA’DA ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNİ AZALTMAYA YÖNELİK ÖNLEMLER ALINIYOR
Sonraki İçerikBAŞKAN FATMA ŞAHİN VİYANA’DA STK’LAR İLE BULUŞTU