“Pilot uygulama Klinik Favoriten’de”

Viyana Eyalet Sağlık Bakanı Peter Hacker yaptığı açıklamada, “Terapi, risk gruplarındaki ağır hastalık seyirlerini önemli ölçüde azaltıyor” dedi.

Viyana Sağlık Servisi (MA 15), Klinik Favoriten’de yüksek riskli hastalar için monoklonal antikorlar ile COVID tedavisi için bir pilot proje başlatıyor. İnfüzyonlar sayesinde, risk faktörleri olan hasta kişilerde hastaneye yatış riskinin önemli ölçüde azaltmak amaçlanıyor.

Monoklonal antikorlar tıpta uzun yıllardır özellikle kanser tedavisinde ve otoimmün sistem hastalıklarında başarıyla

kullanılmaktadır. Ayrıca, COVID-19 hastalığının tedavisinde belirli gruplar için umut verici bir terapötik seçeneği temsil etmekteler.

Riskli hastalardaki SARS-CoV-2 enfeksiyonunda, özellikle ilk günlerinde etkisi oldukça yüksektir. Araştırmalar, infüzyonun erken dönemde verilmesi ve iyi tolere edilebilirliği ile hastaneye yatışlarda ve ölümlerde önemli bir azalma olduğunu göstermektedir.

Xevudy® markalı onaylı ve federal olarak tedarik edilen aktif bileşen sotrovimab, derhal Viyana’nın kullanımına hazır.

Pilot projenin bir parçası olarak, Viyana Sağlık Derneği’nin Favoriten Kliniğinde bir COVID-19 infüzyon kliniğinin işletimi test ediliyor.

Uygulamanın, yalnızca SARS-CoV-2 enfeksiyonunun kanıtlandığı ve risk faktörleri nedeniyle çok ciddi bir hastalık seyrinin ve ölüm olasılığının yüksek olduğu hastalara yönelik olduğu belirtilirken; (örn. kardiyovasküler hastalıklar, kronik böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları ve şiddetli bağışıklık yetmezliği) hangi kişilerin terapiye uygun olduğuna dair karar, risk faktörleri ve bireysel tıbbi tavsiye temelinde verilecek.

Viyana Sağlık Bakanı Peter Hacker, Viyana’da her zaman virüsle savaşmanın yeni yollarını bulmaya çalıştıklarını ifade ederek; “Bu terapi ile risk gruplarında ciddi hastalık seyrinin olasılığını önemli ölçüde azaltıyoruz. Katılımcı organizasyonlarla yürütülen yakın işbirliği sayesinde, bu özel seçenek, pandemiyle daha iyi mücadele edilmesini sağlayan başka bir adımdır.” diye konuştu.

Önceki İçerik2022’DE TİKTOK’TAN NASIL PARA KAZANILIR?
Sonraki İçerikMİLYONLARCA KİŞİ VİYANA FİLARMONİ ORKESTRASINI İZLEDİ!