Azerbaycan Türk Kültür ve İşadamları Derneği (AZER-DER)’in düzenlediği Nevruz Şöleni online olarak Viyana’da düzenlendi. Şölene Dernek başkanı Yardım Güneş, Avusturya Uygur Türkleri Başkanı Mevlan Dilşat,  Azerbaycan Kültür Merkezinden Müzisyen, besteci  Aria Torkanbouri ve Azerbaycan Basın Ajansı  Avusturya temsilcisi Elgün Niftali katıldı.

Haber ve Fotoğraf: Adil Elmas

Günün anlam manasına dikkat çekmek için bir konuşma yapan Azerbaycan Türk Kültür ve İşadamları Derneği (AZER-DER) başkanı Yardım Güneş “Bugün tüm Dünya’da olması gereken barışın, sevginin, güzelliğin, dostluğun bayramıdır. Bu vesile ile basın mensuplarının, tün Türk Dünyasının ve tüm Dünyanın bu güzel bayramını kutluyorum. Bu bayram vesilesi ile tüm Dünya’ya barış gelmesini” diledi.

Nevruz bayramının aynı zamanda çocuk bayramı olduğunu belirten Elgün Niftali, “Nevruz bayramı Kışın Bahara dönüşünün müjdelediğini ve çocukların da en çok sevdiği bayramdır.”

Azarbaycan’da nevruz bayramının nasıl kutlanıldığı şölende Uygur Türkleri Başkanı Mevlan Dilşat Azerbaycan Türk Kültür ve İşadamları Derneği (AZER-DER) başkanı Yardım Güneş’e Kaşkarlı Mahmut’un halıdan resmini armağan etti.

Gelecek yıl Doğu Türkistan’ın işgalden kurtulmuş şekilde bir Nevruz bayramı olması dileği ile barışın Doğu Türkistan’a gelmesi mesajı verildi.

Şölende Nevruz gelenekleri anlatıldı, çocukların bayramı kutlama şekilleri anlatıldı en çok da yumurta tokuşturulması geleneği ilgi çeken oyunlardandı. Şölen; Sanatçı Aria Torkanbouri söylediği türkülerle şölen son buldu.

 

Önceki İçerikAVUSTURYA’DA IRKÇILIK VE AYRIMCILIK PROTESTO EDİLDİ
Sonraki İçerikBÜYÜKELÇİ CEYHUN: “TÜRKİYE VE AVUSTURYA İKİ DOST ÜLKEDİR VE ÖYLE KALACAKTIR”