Viyana’nın korona önlemleri söz konusu olduğunda dikkatli olma stratejisine bağlı kalması yine şaşırtmadı. Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Michael Ludwig Perşembe öğleden sonra yaptığı basın toplantısında, kapalı alanlarda maske takılması ve aynı şekilde 2G şartının devam ettiğini duyurdu. Ludwig ayrıca, Hastanelerde, huzurevlerinde ve bakımevlerinde daha katı kurallar olacağını da dile getirdi.

Başkan Ludwig durumun hala çok ciddi olduğunu ve pandeminin henüz atlatılmadığını belirtti. Ayrıca, özellikle sağlık sektöründe sıkıntı yaratacak olan yüksek enfeksiyon sayılarına dikkat çekti. Hastanelerde durumun vahim olduğunu belirten Ludwig, bu nedenle federal hükümeti hızlı hareket etmeye ve içeride maske takma zorunluluğu gibi korona koruma önlemlerini yeniden uygulamaya çağırdı. Belediye başkanı, “Ülke çapında gevşemeler çok erken geldi” dedi.

Hastanelerde ve evlerde önlemler sıkılaşacak

Önümüzdeki haftadan itibaren hastanelerde çalışanların acil talebine yanıt verecek şekilde, hasta başına günde sadece bir ziyaretçi kabul edilecek. Hastanelerde 2G +  geçerli olacak Huzur ve bakım evlerinde, 2G+ da dahil olmak üzere, kişi başına günde iki ziyaretçiye izin verilecek.

Stadt  Wien, Viyana’daki kapsamlı test hizmetinin yasal nedenlerle kendi başlarına devam edemeyeceklerine daha önce açıkça belirtmişti. Ama yine de federal hükümetten farklı bir görüşe sahipler. “Alles gurgelt” stratejisinin kendini kanıtladığını ifade eden Ludwig, koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle işe devamsızlıkla ilgili olarak ekonomide de “insanların acılarını önlemeye” yardımcı olduğunu söyledi.Ludwig, “ Viyana’da şimdiye kadar iyi iş çıkardığımıza inanıyoruz, eğer federal hükümet daha iyisini yapabilirse, benim için sorun değil. Şimdiye kadar sergilenen performans bana iyimserlik sağlamıyor, dedi.

Belediye başkanı Ludwig, salgınla mücadelenin federal hükümetin görevi olduğunu bir kez daha vurguladı. Viyana’nın test sisteminin kendisini finanse edeceğini bir kez daha reddetti. Ludwig, “Federal hükümetin sorumluluğu diğer bölgesel makamlara devredilemez. Federal hükümet de buna karşılık gelen vergileri toplar.” Diye konuştu.

Önceki İçerik18 MART ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ DOLAYISIYLA TÖREN DÜZENLENDİ
Sonraki İçerikCOVID YİNE KIRMIZI ALARMDA!