Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren Viyana’ya Gerçekleştirdiği Resmi Ziyareti Sırasında Yeniden Başlangıç Derneğinin Açılış Konuşmasını Gerçekleştirdi. Eren; “Sadece bizim değil aslında Avusturya toplumunun sorunu ama bizim Türk gençlerimizin de etkilendiği madde bağımlı uyuşturucu bağımlılığı gibi konularda sivil toplum kapasitemizin geliştirilmesi çok çok önemli” olduğunun altını çizdi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, başkent Viyana’ya gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında Yeni Başlangıç Derneği’nin Samsunlular Derneği çatısında gerçekleştirdiği madde bağımlılığına karşı düzenlenen seminere katıldı. T.C. Viyana Başkonsolosu Asip Kaya önderliğinde faaliyete geçen dernek, Viyana’daki vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesini ve ailelerin desteklenmesini hedefliyor.

T.C. Viyana Başkonsolosu Asip Kaya; “ Evet, bildiğiniz gibi Yeni Başlangıç Derneği yoğun şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Derneği kurduktan ve faaliyete başladıktan sonra bunun toplumumuz için çok daha büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük. Buradaki toplumumuzun geniş desteğinin yanı sıra Türkiye’deki kurumlar da derneğimizi destekliyor, Yeşilay, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı. Sayın YTB Başkanı bildiğiniz gibi üç günlük bir ziyaret için buraya geldi. Toplumumuzun sorunlarını daha yakından görmek, yerinde görmek ve çözüm konusunda daha kapsamlı bir strateji hazırlamak için. Bu çerçevede de derneğimizle bir işbirliği halinde Ankara’dan getirdikleri uzmanla  bir bilinçlendirme semineri yaptık. Çok güzel bir katılım oldu, ben çok çok teşekkür ediyorum. Bu tür bilgilendirme faaliyetlerimize devam edeceğiz. Yeni Başlangıç Derneği sadece Viyana’da değil  Avusturya’da değil sanırım Avrupa’da bir örnek olacak. İnşallah buradaki toplumumuzun desteğiyle  Türkiye’deki kurumların da güçlü desteğiyle  Yeni Başlangıç Derneği gençlerimiz için büyük bir sorun olan bağımlılık konusunda önemli bir başarı elde edecek. Ben katkıda bulunan herkese en içten şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

Yeni Başlangıç Bağımlıkla Mücadele Derneği Başkanı Bilal Duran; “Şu ana kadar iki sefer seminer yaptık bu ikinci seminerimize burada  Sam-der’de gerçekleştiriyoruz. Buraya Ankara’dan uzman arkadaşlarımız geldi ve seminerimize katılıyorlar. Bu Uzman arkadaşlar vatandaşlarımıza burada bizleri Madde bağımlılığı ile alakalı bilgiler verecekler. Şu andaki başlangıcımız gayet güzel. Sam-der yönetimine de çok çok teşekkür ederiz. İnşallah bu seminerlerin devamı da gelecektir.” Dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren; “Avusturya Viyana’da Yeni Başlangıç Derneğinin uyuşturucu ve madde bağımlılığına ilişkin başlatmış olduğu kampanyaya aslında destek vermek için buradayız. İkinci seminer yapılıyor. Viyana Başkonsolosu’muz Asip Bey ile beraberiz. Kendisinin riyasetinde  hakikaten toplumumuzun çok temel bir sorunu olan sadece bizim değil aslında Avusturya toplumunun sorunu ama bizim Türk gençlerimizin de etkilendiği madde bağımlı uyuşturucu bağımlılığı gibi konularda sivil toplum kapasitemizin geliştirilmesi çok çok önemli. Şu an  içeride yapılan etkinlikte bu anlamda aileleri ve gençleri bilinçlendirmeye bilgilendirmeye yönelik bir etkinliktir. Zira hakikaten uyuşturucu ve madde bağımlılığı kolay kolay tedavi edilemeyen, bilinç olmadığı zaman  konu hakkında detaylı bilgi sahip olunmadığı zaman aileleri dahi parçalanmaya götürebilen bir süreç ve sadece Avusturya’da değil Avrupa’nın değişik yerlerinde vatandaşlarımızın maalesef maruz kaldığı sosyal problemlerden bir tanesi. Bizim esasında bu güzel örneği Viyana’da oluşturulan bu güzel örneği hem Avusturya’nın geneline hem de Avrupa’da diğer ülkelerine yaymamız lazım. Dolayısıyla  çabalarından dolayı hem başkonsolosumuza hem bu derneğin başkanlığını yapan Bilal Beye ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

 

Önceki İçerikSEVDA VE EMRE ÇİFTİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE DÜNYA EVİNE GİRDİ
Sonraki İçerikAvusturya’da Aşırı Sağcı Parti Karşıtı Gösteri