Avusturya UETD ve Avusturya UETD Kadın Kollarınıın düzenlediği gecede Yemen için yardım toplandı. Yemene bir destek de Avusturya’daki Türklerden geldi. 

Yemen’de gerçekleşen insanlık dramına Avusturya’da yaşayan Türkler’de  sessiz kalmayarak yardım gecesi düzenleyip gelirini Yemen’bağışladı.   Yemen için düzenlediği yardım gecesine katılan Türk Kızılayı Başkan Yardımcısı Naci Yorulmaz, Yemen’de iç savaşın neden olduğu insani drama dikkati çekerek, “Merhamet sınır tanımaz, aramızdaki kilometrelere rağmen merhamet sınır, ırk, din tanımaz.

Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşlarının Yemen için düzenlediği yardım gecesine katılan Türk Kızılayı Başkan Yardımcısı Naci Yorulmaz, Yemen’de iç savaşın neden olduğu insani drama dikkati çekerek, “Merhamet sınır tanımaz, aramızdaki kilometrelere rağmen merhamet sınır, ırk, din tanımaz. Bir yerde insan ıstırabı varsa biz Türkiye olarak oraya destek olmak zorundayız.” dedi.

Viyana’da Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Avusturya şubesince “Hayırda ikram vakti, Yemen’e hemen yardım” başlıklı yardım gecesi düzenlendi.

Etkinliğe, Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Asip Kaya, Türk Kızılayı Başkan Yardımcısı Naci Yorulmaz, oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’nun yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

“Merhamet sınır tanımaz”

Yorulmaz, Türk Kızılay’ının Türkiyeyi dünya genelinde en çok yardım yapan ülkeler sıralamasında en üste taşıyan kurumlardan biri olduğunu anlatarak, “Merhamet sınır tanımaz, aramızdaki kilometrelere rağmen merhamet sınır, ırk, din tanımaz. Bir yerde insan ıstırabı varsa biz Türkiye olarak oraya destek olmak zorundayız.” görüşünü paylaştı.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan insani dramlara Türk halkının kayıtsız kalmadığını anımsatan Yorulmaz, Somali’de, Arakan’da olduğu gibi Yemen’e de Kızılay’ın dolayısıyla Türkiye’nin en iyi şekilde yardımları ulaştırdığını aktardı.

Yorulmaz, 27 milyon nüfuslu Yemen’in dünyanın en fakir 3 ülkesinden biri olduğunu, ülkede Arap Baharı ile başlayan sürecin daha sonra iç savaşa dönüştüğünü, bu durumun dünya tarihinin en derin insani felaketlerinden birine yol açtığını söyledi.

“Çocuklar açlıkla mücadele ediyor”

Yemen’de 16 milyon kişinin içme suyu bulamadığına, 400 binin üzerinde çocuğun açlıkla mücadele ettiğine dikkati çeken Yorulmaz, bu yardım etkinliği ile ülkedeki insani drama az da olsa merhem olunmaya çalışıldığını ifade etti.

Yorulmaz, Türk Kızılay’ının 2015’ten itibaren bölgede etkin bir şekilde yardım faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getirerek, düzenli olarak gıda yardımı yapıldığını ve iki sahra hastanesi ile hizmet verildiğini, ancak Yemen’in daha fazla yardıma ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

“Kolera salgını”

Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Asip Kaya da Yemen’de milyonlarca insanın açlık ve susuzlukla mücadele ettiğini, 2018 yılında ortaya çıkan kolera salgınının bir milyon kişiyi etkilediğini anlattı.

Kaya, Türkiye’nin son yıllarda izlediği girişimci ve insani yaklaşımcı dış politikasıyla Yemen’e her türlü insani yardımı sağlamaya çalıştığını dile getirdi ve Kaya;  “Bugün UETD’nin düzenlediği Yemen’e yardım gecesinde vatandaşlarımızla buluştuk. Yemen bildiğiniz gibi son yıllarda çatışmalar nedeniyle çok büyük bir insanı dram yaşıyor yaklaşık 22 milyon insan bu çalışmalardan etkilendi ve insani yardıma ihtiyacı var. Son dönemde kolera salgını çıktı, çok sayıda insan koleradan öldü. Türkiye bütün resmi kurumları ile bütün imkânları ile yemene yardım etmeye çalışmaktadır, insani yardım göndermeye çalışmaktadır. Buradaki vatandaşlarımız da Avusturya’da yaşayan Viyana’da yaşayan vatandaşlarımızın da sivil toplum kuruluşlarımızın bu tür etkinlikler düzenleyerek Yemen’e yardım göndermek amacıyla bu tür etkinlikler düzenlemesinden büyük memnuniyet duyuyorum. İnşallah çok güzel bir katılım var burada çok büyük bir miktar toplanacak ve bununla Yemen’deki kardeşlerimize insani yardımlar ulaştırılacak. Bu tabii buradaki insanlarımıza yardım ama oraya gittiği zaman Türk halkını yaygın olarak algılanacak bu anlamıyla da Yemen ile Türkiye arasındaki iki halk arasındaki dostluk ve kardeşlik bağları güçlendiren bir rol oynayacak.”

Türkiye’nin aktif dış politikasıyla Filipinler’den Kolombiya’ya kadar birçok ülkeye insani yardımlarda bulunduğuna işaret eden Kaya, “Dünya’da istikrar ve kalıcı barışın sağlanması için önemli bir katkı sağlayama çalışıyoruz Ben bunu etkinliği düzenleyen sivil toplum konuştuğumuzu UETD’nin yöneticilerine buraya gelerek katkıda bulunan bütün vatandaşlarımıza eni içten şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Avusturya UID Başkanı Fatih Karakoca da etkinlikte elde edilecek yardımların Türk Kızılayı aracılığı ile Yemen’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söyleyerek “Avrupa’da yaşayan Müslümanlar olarak Yemen’deki kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız.” ifadesini kullandı.

“Yemen’de büyük insanlık dramı yaşanıyor”

Yazar-Oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu;  “Avusturya’dayız UETD’nin bir organizasyonu. Güzel bir organizasyon. Yemen’deki kardeşlerimize imkan sağlamak amaçlı. Malumunuz Yemen’de büyük insanlık dramı yaşanıyor. Küresel güçlerin orada at koşturmasıyla Suudi Arabistan’ın İran’ın ve diğer devletlerin oradaki mücadelesi neticesi sivil halk ciddi manada sıkıntı yaşıyor. İşte Avusturya’daki kardeşlerimiz böyle bir gece organize ederek   bizi de davet ettiler ve burada Kızılay aracılığıyla Yemen’e yardım toplayacağız ve oradaki kardeşlerimize bir parça şifa olmalarını sağlayacağız. Çünkü inandığımız din, o mazimiz, geçmişimiz büyük Osmanlı İmparatorluğu ve devamı Türkiye Cumhuriyeti nerde bir mazlum varsa oraya ulaşmayı, nerede gözü yaşlı bir kardeşimiz varsa oraya el uzatmayı bizlere öğretti. Dolayısıyla oradaki kardeşlerimizin yaşadığı drama kayıtsız kalmamız mümkün değil. Türkiye’deki bir çok sivil toplum kuruluşu yaparken bu konuda gayretli çalışmalar yaparken kurumlarımız kuruluşlarımız bu konuda seferber olurken Avrupa’da ki kardeşlerimiz de buna kayıtsız kalmıyorlar doğal olarak. İnşallah güzel bir gece geçireceğiz ve oradaki kardeşlerimize ciddi bir fayda sağlayacağız.”  dedi
Önceki İçerikAileyi Koruyamazsak Gelecek Nesilleri Kaybederiz
Sonraki İçerikAlman istihbaratının iki numarası bir Türk oldu