COVİD -19 salgın süreci, Avusturya’da ikinci kez Sağlık Bakanı’nın istifasını getirdi.  Yaklaşık 11 ay önce göreve başlayan ve Pandemi sürecinin önemli kararlarına imza atan Avusturya Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Wolfgang Mückstein bir yıldan az bir süredir siyasetin zirvesinde yer alıyordu. Perşembe günü Sağlık Bakanlığında düzenlediği açıklama ile istifasını açıkladı. Bakan yaptığı açıklamada, artık yüzde 100 hizmet veremediğini ve yaşanan son ayların ailesi üzerinde de iz bıraktığını ifade etti.

Mückstein açıklamasında, “Şimdi neredeyse tam olarak iki yıldan bu yana bir pandemi süreci yaşadık ve yönetim bir yıldır benim elimde. Çok ilerleme kaydettiğimiz ama aynı zamanda sınavlara tabi tutulduğumuz bir yıl oldu. En büyük önceliğim her zaman insan hayatını korumak ve sağlık sistemini aşırı yüklenmekten korumak oldu ve bunu başardım” diye özetledi.

Pandeminin henüz üstesinden gelinmedi, ancak “pandemiyle mücadelede çok önemli noktalara” şimdiden ulaşıldı diyen Mückstein, ancak uzun vadeli sonuçlara da dikkat edilmesi gerektiğini vurgularak, “çocuk ve ergen psikiyatrisinin yaygınlaşmasının önemli bir adım olduğunu” söyledi.

Mückstein, büyük çoğunluğu aşı karşıtları olmak üzere ciddi oranda hem şahsı hem de ailesine yönelik tehditler aldığını, her zaman polis kontrolünde dışarı çıkmanın kendileri için yorucu olduğunu ifade etti.

Görevini istediği yüksek performansla sürdürememesi ve tehditlerden dolayı istifa kararı aldığını açıklayan Mückstein, koalisyonun büyük ortağı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile sorunlar yaşadığına ilişkin iddialar hakkında konuşmadı.

Mückstein’ın istifası sonrasında göreve gelecek yeni isimle, ülkede 2 yıllık salgın sürecinde Sağlık Bakanlığı koltuğu 3. kez el değiştirmiş olacak.

Önceki İçerikMASKE ZORUNLULUĞU KALKIYOR!
Sonraki İçerikRAUCH OY BİRLİĞİ İLE SEÇİLDİ!