Giresun’un değeri her geçen gün artıyor, ekonomik kaynakları her geçen yıl çoğalıyor. Giresun’dan bahsediyoruz. İşte Karadeniz’in göz bebeğine yatırım yapmak için 5 sebep!

Yaşam süresi en uzun şehir, Giresun

Şehirde herkesin gözlerinden, cildinden, gülüşlerinden sağlık fışkırıyor. Hatta 2014 senesinde de yaşam süresi en uzun kent seçildi. Erkeklerde beklenen yaşam süresi 73.7 yıl, kadınlarda ise 79.4 yıl. Bunda elbette bol oksijenin, az stresin ve doğal yaşamın etkisi oldukça büyük.

 

Yeni açılan havalimanıyla şehrin değeri arttı

Yeni açılan Ordu-Giresun Havalimanı sayesinde şehre ulaşım artık çok kolay. Özellikle 2000’li yıllarda şehre hem tarım hem hayvancılık hem de turizmi desteklemek için milyonlarca dolarlık yatırım yapıldı. Giresun’un ününü Çin’den duyup gelen yatırımcılar var.

Eşsiz güzellikteki yaylaları

Şehir baştan başa deniz kıyısına kurulmuş ama tabii bir de dillere destan yaylaları var. Buz gibi sularını içerken, manda yoğurdunuzu kaşıklayacağınız Kümbet ve Bektaş yaylalarının ziyaretçi sayısı her geçen yıl artıyor.

Sağlık sudan, enerji fındıktan…

Giresun’da Türkiye’nin en uzun ömürlü insanlarının yaşamasının bir diğer nedeni ise, temiz havasına bağlı olarak temiz suyu. Ayrıca fındığın enerjisi ve vejetaryen mutfağı Giresun insanının
en önemli yaşam kaynakları. Sağlıklı bir mutfak kültürüne sahip olması ve organik üretim gıdaların tüketilmesi Giresun’da yaşam süresi ve kalitesini yükseltiyor.

Yurdun en temiz havası…

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), geçtiğimiz Mayıs ayında açıkladığı, 2010-2016 yılları arasında Türkiye’nin 81 ilinde yapılan araştırmasına göre havası en temiz il Giresun. Bu yüzden Türkiye’nin en uzun ömürlü insanları Giresun’da yaşadığı gibi, dünyanın en iyi fındığı da Giresun’da yetişiyor…

Giresun’da sık sık karşılaşabileceğiniz kaynak sulardan bir tanesi. Giresun, Yağlıdere Elmabelen köyü Çeşme yanı

 

Giresun’da fındığın Patoz denilen araç ile yaş kabuğundan ayıklanması.

Giresun’da Yağlıdere ilçesi yayla yolu üzerinde doğal akan maden suyu. İçmesi son derece rahat olan bir su

Önceki İçerikKadıköy Tiyatro Festivali başlıyor: En sevilen oyunlar ücretsiz sergilenecek
Sonraki İçerik10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi