Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Çarşamba günü hükümetin dört yeni üyesinden üçünü resmen bakan olarak atadı. Atanan Tarım Bakanı Norbert Totschnig, yemin etmeden önce PCR testi pozitif çıktı.

Çarşamba günü, Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ayrıca Çalışma Bakanı Martin Kocher’i Ekonomi Bakanı, Dijital Devlet Sekreteri Florian Tursky ve Turizm Devlet Sekreteri Susanne Kraus-Winkler’ı (hepsi ÖVP) atadı.

Totschnig yemin etmeden önce pozitif çıktı

Totschnig’in yemin töreni gerçekleşene kadar, Elisabeth Köstinger Tarım bakanı olarak görevine devam edecek.

Bakanlar Kurulu, yemin töreninin ardından toplandı

Yemin töreninin ardından hükümet üyeleri, Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısı için Başbakanlık binasına gitti. Herhangi bir açıklama yapılmadı. Başbakanlıktan alınan bilgiye göre, atanan Tarım Bakanı Totschnig, rahatsızlığı semptomsuz olarak geçiriyor.

Yemin töreninin ardından Federal Cumhurbaşkanı Van der Bellen, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti. Kendisi Çarşamba gününden Cuma’ya kadar Avusturya’da bulunacak. Bu buluşmanın sebebi, Birleşmiş Milletler’in en yüksek koordinasyon ve strateji organının, Viyana’daki BM merkezinde Guterres başkanlığında gerçekleştirilecek olan bahar toplantısı bulunuyor.

Önceki İçerikVİYANA BELEDİYESİ FİLM FESTİVALİ TEMMUZ AYINDA BAŞLIYOR
Sonraki İçerikRİZE ARTVİN’E İSTANBUL AKTARMALI UÇABİLİRSİNİZ