10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

Sigorta Tatbikatçıları Derneği (STD) tarafından her yıl düzenlenen İstanbul Uluslararası Sigortacılık Konferansı bu yıl 10. kez düzenlendi. Yurtdışınd...

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi
10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi
+17
Haber albümü için resme tıklayın

Sigorta Tatbikatçıları Derneği (STD) tarafından her yıl düzenlenen İstanbul Uluslararası Sigortacılık Konferansı bu yıl 10. kez düzenlendi. Yurtdışından ve ülkemizde faaliyet gösteren sigorta firmalarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı konferansta iki gün boyunca sektörün sorunları ve geleceği konuşuldu.

Konferansın ilk günü sabahında yapılan konuşma ve panellerde sektörün sorunları ele alınırken, öğleden sonrasında ise sigorta firmalarının dijitalleşme süreçleri ve sorunları konuşuldu. İkinci günde,sektör içerisinde Havuz’ların önemi ve yeni gelişmeler anlatılarak katılımcılar aydınlatıldı.

Sigorta Tatbikatçıları Derneği Başkanı Fahri Altıngöz konferanslailgili şunları söyledi: “Sigorta Tatbikatçıları Derneği 1958 yılında kurulmuş sektördeki en eski derneklerimizden biridir. Uluslararası olan bu organizasyonu 10. yıldır düzenli olarak yapıyoruz. Yaklaşık 30 farklı ülkeden –Amerika’dan, Japonya’ya; Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar olan ülkelerden–panele gerek konuşmacı gerek katılımcı olarak birçok yabancı iş ortağımız da katılıyor. Ülkemizden de birçok farklı deneyimleri olan sigortacı arkadaşlarkatılıyor. Dolayısıyla bu toplantıda, özellikle önemli konu başlıklarını sektör içinde tartışıyoruz. Global perspektifteki birtakım tecrübeleri, oluşan pazarları ve bununla ilgili yapılan önlemleri, birtakım ürünleri bir araya getiriyor ve konuşma imkânı buluyoruz. Elbette sigorta sektöründe globalperspektifte konuları müzakere etme ve bunu da kamuoyuyla paylaşma imkânımız oluyor.

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

Bu yılki toplantımız Katastrofikriskler ve özellikle İklim Değişikliği’yle ilgili. Biliyorsunuz iklim değişiklikleri hayatımızıo kadar etkiliyor ki, geçen sene çok ciddi bir dolu yağışıyla karşı karşıya kaldık vehem mahsullerimiz hem araçlarımız hem konutlarımız ve birçok yerleşim yeri hasar gördü. Bunun dışında birkaç gün önce, özellikle EgeDenizi üzerinden gelen ciddi bir fırtınayla karşı karşıya kaldık. Ülkemizin deprem kuşağında da olması ve bu tip Katastrofik risklere de açık olması sebebiyle bizim sigortacılar olarak (bu alanlarda sigorta teminatı ve güvencesi veren şirketler olarak) hem kamuoyunu bilinçlendirmek gibi bir görevimiz var hem de sunduğumuz hizmetleri Global Perspektifte anlatıyor ve paylaşıyor olmamız lazım. Bir de dünyada neler oluyor, bunu da değerli iş ortaklarımızla paylaşma imkânımız oluyor bu toplantılar sayesinde.

Her geçen gün teknoloji değişiyor ve gelişiyor. Dijitalleşme sigortacılık sektöründe hangi alanlarda bize katkı sağlıyor, nerelerde hizmet kalitemizi artırabiliyor, verimliliğimizi artırabilir gibi konularda; bunlarla ilgili olarak da ülkemizde yapılan örnekleri, global ölçekteki deneyimleri paylaşma imkanı bulduk.” dedi.

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona ErdiSoldan sağa Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar ve Sigorta Tatbikatçıları Derneği Başkanı Fahri Altıngöz

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, “Bugün Türk sigorta sektöründe önemli yeri olan Havuzlar konusunu konferansta değerlendirdik. Riskli sigortalar havuzu, Alacak sigortaları havuzu ve tıbbi kötü uygulamalara ilişkin sigortalar havuzunu değerlendirdik. Özellikle alacak sigortalar konusunda kasım ayında başlayacak yeni uygulama ve bu konuda oluşturulacak havuzla ilgili bilgiler üzerinden geçtik; sektör için yararlı bir çalışma oldu.

Ayrıca Sigorta Tatbikatçıları Derneği bu sene 60. yılını doldurdu. 60 yıl insan hayatında önemli bir zaman. Özellikle bir sivil toplum kuruluşunun 60 yıl faaliyet göstermesi de gerçekten çok önemli,” dedi.

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona ErdiTürkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu da konuşmasında,“Yaptığımız bir çalışmaya göre kurdaki artış nedeniyle bugün itibariyle trafik tarifesinin yüzde 12, kasko tarifesinin de yüzde 20 artırılması gerekiyor. Destekten Yoksun Kalma Tazminatı’nın hesaplanmasında standartyoktur. Bu konuda ‘Baremo Modeli’ önemlidir. Trafik branşındaki tavan fiyat uygulamasında azami primlerde aylık yüzde 1,5’lik artışın yukarı çekilmesinin ve bir defalık yüzde 5’lik artışın yapılmasının sektör için gerekli olduğunu düşünüyoruz. Maliyetlerin düşmesi için orijinal parça yerine eşdeğer parça kullanımının artmasıda önemlidir ve teşvik edilmelidir,” dedi.

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona ErdiHazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç de sunumunda, 18 yaş altı nüfus için BES değil asıl hayat sigortasının önemli olduğunun altını çizdi. BES’te 18 yaş altı meselesinin hayat sigortacılığı bağlamında çözülmesi gerektiğini belirten Genç, “Hayat sigortacılığının eğitim sigortası gibi türleri var. Buna da devlet destek versin. Bunun dışında, sözgelimi 10 yaşında bir çocukBES’e girdi. 56 yaşında emekli olması için 46 yıl beklemesi gerekecek. Türkiye’de bu kadar uzun önünü gören insanlar var mı?

2003 yılında sistem başladığında direkt gönüllü sisteme geçildi. Esasen bizim, belki 20 yıl önce 2’inci ayağa yani işyeri bazlı emeklilik sistemine geçmemiz gerekiyordu.

Türkiye’de otomatik katılım olarak adlandırılan işyeri bazlı emeklilik sistemine 2017 yılında geçildi ve mevcut düzenlemede çıkışları caydırıcı bir şey yapılmadı; pilot uygulamada, cayma oranının yüzde 10’un altında olması beklenirken bu orandaha yüksek gerçekleşti. Tasarrufları artırmak için ‘İşyeri Bazlı Emeklilik Sistemi’, en az 1’inci ayak emeklilik sistemi kadar önemlidir.

Alacak sigortasıylailgili çalışmalarsürmektedir ve teknik altyapının 1 Kasım’da bitirilmesi planlanmıştır.TARSİM Havuzu’na benzer bir yapı olması planlananAlacak sigortası yaygınlaştırılmaya çalışılacaktır. Arkasında devletin reasürans desteği olacağı için herkes rahat olacaktır,” dedi.

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansına konuşmacı olarak Dr. Ahmet Genç (Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı), Murat Kayacı (Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü), Mete Güler (Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı), Mehmet Akif Eroğlu (Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri), Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu (İTÜ), AndreasVossberg (Munich RE), GeroMichel (Chaucer), Dr. Selim Üçer, John Alarcon ve TobbyWemyss (WillisTower Watson), Menekşe Uçaroğlu (IUC), Dr. İsmail Kızılbay (Quick Sigorta), Yalçın Terlemez (AK Sigorta), RaymondKairouz (Chedid RE), Uğur Tozşekerli (Aegon Emeklilik ve Yaşam), Fuat Satır (Techsin), Mehmet Kalkavan (TSEV), Ahmet Yaşar (Quick Sigorta), Emre Özer (Coface Sigorta), Tayfun Altıntaş (Güneş Sigorta), Hilmi Karamercan (Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu) katıldı.

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona ErdiMenekşe Uçaroğlu – IUC
10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona ErdiZafer UÇAR – Magdeburger Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili
10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona ErdiMüge ÇETİN – Magdeburger Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona ErdiQuick Sigorta CEO’su Levent Uluçeçen

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdiİsmail Kızılbay – Quick Sigorta Genel Müdür Yrd.

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı Sona Erdi

06 Eki 2018 - 11:03 - Gündem

Mahreç  Mahir Bora Kayıhan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Avusturya Günlüğü Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Avusturya Günlüğü hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Avusturya Günlüğü editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Avusturya Günlüğü değil haberi geçen ajanstır.