Avusturya’daki tüketici fiyatları artmaya devam ediyor. Statistik Austria’nın hızlı tahminlerine göre enflasyon rakamı Ekim ayında yüzde on bire tırmanmış olması gerekiyor ve böylece iki haneli varlığını sürdürüyor. İstatistikçiler Pazartesi günü enflasyon artışının nedenlerini yüksek hane enerjileri ve yakıt olarak bildirdiler. Enflasyon euro bölgesinde tekrar bir rekor değere ulaştı.

Enflasyon neredeyse tüm sektörlerde etkisini göstermeye başladı. Gastronomi ve gıda maddelerinden sonra, enflasyon kendini şimdi de giyim sektöründe göstermeye başladı. Bir önceki aya göre fiyat düzeyi yaklaşık yüzde bir artış gösteriyor. Eylül ayında fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 10,5 daha yüksekti.

Buna göre fiyatlar şimdiye kadar her ay artış gösterdi. Her seferinde yeni rekor değer elde edildi: Eylül ayında yüzde 10,5 oranı ile son 70 yılın en yüksek değeri kaydedilirken, Ağustos ve Temmuz aylarında enflasyon oranı yüzde 9,3’idi.

Uyumlu olan tüketici endeks fiyatları da yukarı doğru tırmanış gösterdi. HVPI’nin karşılaştırmasına göre fiyat düzeyi yüzde 1,2 artış gösterdi. Kesin rakamlar 17 Kasım tarihinde açıklanacak

Önceki İçerikKUPALARIN TAKIMI QUICK SİGORTA HSSK’DAN CUMHURİYET YARIŞLARINDA 3’TE 3’LÜK BAŞARI! 
Sonraki İçerik2023/24 EĞİTİM YILI İÇİN KREŞ BAŞVURULARI VİYANA’DA BAŞLADI