Hükümet tarafından enflasyonun etkilerine karşı oluşturulan paket hayata geçiriliyor. Temmuz ayında yürürlüğe giren konut yardımlarındaki artışın ardından, aile yardımı ve ısınma gideri ödeneği de Ekim ayında uygulanır hale getirilecek. Vali Markus Wallner Salı günü ayrıca, alıcı gruplarının genişletileceğini bildirdi.

Markus Wallner, yaptığı açıklamada Federal hükümet destek hizmetlerini genişletirken, “sosyal açıdan isabetli” bir şekilde hareket etmek federal eyaletlerin görevidir. Mümkün olan her yerde ülkedeki nüfusu desteklemek istiyoruz. Enflasyon sizi oldukça acımasızca vuruyor” dedi.
Prosedür tüm alanlarda aynı şekilde uygulandığını belirten Wallner, “Bir yandan maddi yardım artırılacak, diğer yandan alıcı grubu genişletilecektir.” Dedi.
Vorarlberg önlem paketi eyalet hükümeti tarafından Haziran ayında onaylanmıştı.
Asgari maddi yardım 150 Euro’ya yükseltildi
1 Ekim’den itibaren aile yardımı ve ısınma yardımı artırılacak. Asgari maddi yardım ayda 51’den 150 Euro’ya, maksimum maddi yardım 505,50’dan 600 Euro’ya attırılacak. Wallner ayrıca aile yardımının Ekim ayında iki kez ödeneceğini vurguladı. Şimdiye kadar tek ebeveynler ve çok çocuklu ailelere odaklanılırken, yeni odak noktası özellikle bir ila üç çocuğu olan genç çiftlere ulaşmaktır.
Bu ısıtma sezonunun maddi yardımı 330 Euro’dur (önceden: 270 Euro idi). Wallner, ısıtma sübvansiyonundan yaklaşık 17.000 hanenin faydalanmasını bekliyordu. Şimdiye kadar, daha katı kriterler kapsamında her sezon yaklaşık 12.000 hane ısıtma maliyeti maddi yardımından yararlandı.
Eyalet valisi Barbara Schöbi-Fink’in (ÖVP) okulların açıldığında açıkladığı gibi, devlet mali açıdan zor durumda olan ailelerin çocukları için 15 birime kadar özel ders finanse ediyor. Bunun yanı sıra, kayak veya spor haftaları gibi okul etkinlikleri için 180 Euro’ya kadar katkı payı mevcuttur. Konut yardımı zaten 1 Temmuz itibariyle uyarlanmıştı. Haziran ayına (2.3 milyon Euro) kıyasla, Temmuz ve Ağustos aylarında ilgili giderler yaklaşık yüzde 30 artarak 3,1 milyon Euro’ya ulaştı.
Illwerke/VKW’den özel bir temettü ile finanse edildi
Wallner, paket için gereken yardımların Illwerke/VKW’nin özel temettüsünden ödeneceğini vurguladı. Illwerke/VKW Group, 2021 yılı için temettü oranını ikiye katlayarak 54 milyon Euro’ya çıkardı (vergi sonrası kârın yaklaşık yüzde 40’ı).

Önceki İçerikMC ART MİMARLİK İSTANBUL OFİSİNİN AÇILIŞI İÇİN LANSMAN DÜZENLEDİ
Sonraki İçerikVan der Bellen: “AB – enerji pazarını tekrar kontrol altına almalıyız”