Birçok Viyanalı küçük işletmeci yaşanan pahalılığı ve yüksek enerji masraflarını fazlasıyla hissediyor. Viyana şehri küçük işletmecileri teşvik etmek için Çarşamba günü yeni bir destek başlattı – daha fazla enerji verimliliği için 20.000 Euro’ya kadar destek. Bu destek paketi için 10 Milyon Euro kullanıma sunulacak.

Viyana ekonomi ajansı tarafından yönetilen yeni desteğin hedefi, küçük işletmecileri daha fazla sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği yolunda desteklemektir. Desteklenebilir önlemler, örneğin buzdolapları ve derin dondurucular gibi daha enerji verimli elektrikli cihazlara geçiş, ısıtma sistemindeki değişiklikler, yalıtımdaki iyileştirmeler ve üretim ve lojistikte enerji verimliliğindeki artışları kapsamaktadır.

Ek olarak 10 Milyon Euro

Finans ve ekonomi belediye meclis üyesi Peter Hanke, “Yeni enerji tasarruf teşviki ile özellikle küçük işletmelerin rekabet gücünü arttırmak ve sürdürülebilir bir geleceğe yatırımlar yapmayı kolaylaştırmak için, desteği toplamda ek olarak 10 Milyon Euro arttırıyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Teşvik oranı, yatırım tutarının yüzde 60 kadarıdır (asgari yatırım 1.000 Euro). Proje başına yaklaşık 20.000 Euro’ya kadar ön görülmektedir.

Belediye, işletmelerin öncelikle projelerini sunmalarını ve ancak onaylandıktan sonra yatırımı yapmaları konusunda uyarıda bulundu. Bu projeler, Viyana’nın 2040 yılına kadar planlanan iklim nötrlüğüne destek verecektir.

Her semt için mobil danışma ekipleri

Çarşamba gününden bu yana işletmeler projelerini ekonomi ajansına sunabilmektedirler. Mobil danışma ekibi, Viyana’nın her bölgesi için, girişimcilik sorunlarıyla ilgili özel yardım sunan ve teşvikler, taşınmazlar ve izinler hakkında bilgi veren kişisel bir irtibat noktası olacaktır. Viyanalı küçük işletmeler ve yerel tedarikçiler, daha fazla enerji verimliliği için projelerini 31 Aralık 2023’e kadar teşvikten yararlanmak için sunabileceklerdir.

Önceki İçerikARAÇ “PİCKERL”I ŞUBATTAN İTİBAREN DEĞİŞİYOR
Sonraki İçerik30 MİLYONA YAKIN YARDIM YAPAN MAHER HOLDİNG, YARDIMLARIN SÜRECEĞİNİ DUYURDU