Harici kayıt ofisinin başkanlığını Marion Winkler yürütecek

Marion Winkler, 9 Ocak 2023 Pazartesi günü, 2023 yılı başında kurulmuş olan “AB hukuki ihlalleri için harici kayıt ofisi” başkanı olarak, AB-Whistleblowing-Yönetmeliği gereğince, atanma kararnamesini devraldı. Atanma kararnamesi, belediye meclis başkanı Dietmar Griebler  tarafından, Belediye Başkanı Michael Ludwig, Belediye Başkan yardımcısı Christoph Wiederkehr,  younion_Die Daseinsgewerkschaft Başkanı Christian Meidlinger ve IK Direktörü Cordula Gottwald nezdinde verildi.

AB-Whistleblowing-Yönetmeliği-dahili ve harici kayıt ofisi

Birlik hukukuna karşı işlenen ihlalleri bildiren kişilerin korunmasına yönelik AB-Yönetmeliği, 2021 yılında yasalaştı ve Viyana’da Viyanalı bilgilendiricileri koruma yasası şeklinde uygulamaya alındı. AB-Yönetmeliği gereğince, AB-hukuk ihlallerinin güvenli bildirimi için yasa iki adet ofis öngörüyor: bir harici ve bir dahili kayıt ofisi.

Dahili kayıt ofisinin görevleri zaten Aralık 2021 yılında Interne Revision und Compliance grubu devraldı. Şimdi ise 1 Ocak 2023 tarihiyle birlikte Viyana-AB hukuki ihlalleri için harici kayıt ofisi kuruldu. Bu harici kayıt ofisinin yönetimi, görevlerinin yerine getirilmesinde bağımsız olup, herhangi bir talimata bağlı değildir.

Harici kayıt ofisi – kamu ihalesi

Kamuya açık bir başvuru çağrısının ardından, 12 kişi harici kayıt ofisinin başına geçmek için başvuruda bulundu. Marion Winkler, sonraki oturumlarda en uygun kişi olarak ön plana çıktı.

Viyana eyalet hükümeti daha sonra 13 Aralık 2022’deki toplantısında 1 Ocak 2023’ten itibaren harici kayıt ofisinin yönetimini Marion Winkler’a emanet etti.  Atama beş yıllık bir süre içindir.

Wien.gv.at

Önceki İçerikKIŞLADA SİLAHLI SALDIRI: BİR ÖLÜ VE BİR YARALI
Sonraki İçerikNIEDERÖSTERREICH HOTEL SCHLOSSPARK MAUERBACH’TA YÖNETİM KONULARI ELE ALINDI