Viyana şehri Salı günü grip aşısı için gelen yoğun talep üzerine Aralık ayı için 64.000 adet daha randevu alma imkanı sağladı. Grip aşıları Avusturya Gesundheitskasse (ÖGK) ve belediyeden temin edilebilir.

Kasım ayı randevuları neredeyse tamamen dolmuştu. Belediye meclis üyesi Peter Hacker’ın ofisinden alınan bilgiye göre, 50.000 olan randevu sayısının 49.400’ü rezerve edilmişti. Viyana, bu yıl da aşılama kampanyasını ücretsiz sunabilmek için 9,9 milyon Euro yatırım yaptı.

Aşı kampanyası şimdilik yıl sonuna kadar

2 Kasımdan bu yana sürdürülen kampanyanın 226.500 adet grip aşısı ya yapıldı ya da bu işlem için randevu alındı. Şehirdeki aşı merkezinden alınan 49.400 randevu da 38.200 adet aşılama gerçekleştirildi. Aşı kampanyası şimdilik yıl sonuna kadar devam edecek. Yerleşik alanlarda aşılama kampanyası Mart 2023 tarihine kadar devam edecek. Buralarda şimdiye dek 142.800 adet aşı yapıldı.

Şimdiki grip sezonu, Viyana şehri grip bildirim merkezinden alınan bilgiye göre, geçen yıllara oranla çok daha yüksek. 45. Takvim haftasında yaklaşık 10.900 gribal enfeksiyon veya influenza olayından hareket ediliyor. Geçen yıl bu oran 7.600 idi.

Savunmasız kişilere öneri                                               

Sağlık birimi bu nedenle bu hizmetten yararlanılmasını öneriyor. Influenza-Grip Aşı kampanyası özellikle 65 yaş üstündeki kişilere ağırlık veriyor. Böylece kovid-19 ve influenza’ya birden çok kez yakalanma olasılığı engellenmesi planlanıyor. Kronik hastalığı olan kişiler, çocuklar ve sağlık alanı çalışanları da bu öncelikle hedef grup içerisinde yer alıyor.

Önceki İçerik“SAKİN ŞEHİR” PERŞEMBE KARAVAN TUTKUNLARINI AĞIRLIYOR
Sonraki İçerikKazakistan’da Türkiye Mezunları Derneği Açıldı