AŞI ZORUNLULUĞU GELİYOR!

AŞI ZORUNLULUĞU ŞUBAT’TA GELİYOR

AŞI ZORUNLULUĞU GELİYOR!
Haber albümü için resme tıklayın

AŞI ZORUNLULUĞU GELİYOR!

AŞI ZORUNLULUĞU ŞUBAT’TA GELİYOR

Avusturya’da hükümet zorunlu aşı uygulamasından geri adım atmıyor. Şubat ayı itibariyle aşı zorunluluğunun geleceği açıklandı.
Düzenlenen basin toplantısıyla konuşmada bulunan Başbakan Karl Nehammer, Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein ve Anayasa Bakanı Karoline Edstadler, planlanan zorunlu aşılamayla ilgili ilk değişiklikleri açıkladılar.

Zorunlu aşılama planlandığı gibi Şubat başında devreye giriyor. Yeni yasanın “giriş süreci” Mart ortasına kadar sürmesi planlanıyor ve henüz aşılanmamış kişilere bunu yapma fırsatı vermesi amaçlanıyor. Mart ortasına kadar aşılanmayan herkes bu noktadan itibaren cezalar gelebilir.

Mart itibariyle kontrollerin de artacağı için cezalar kaçınılmaz olacak. Aşı olmamanın azami cezası 600 Euro’dan (kısaltılmış prosedürde) 3.600 Euro’ya (olağan prosedürde) değişmektedir.
Federal Hükümet ayrıca, tüm aşısız kişilere aşı olmalarını talep eden ve yönlendirme veren bir hatırlatma mektubunun gönderileceği belirtti. Son adım şudur: Epidemiyolojik olarak gerekli olması halinde, federal hükümetin belirlemiş olduğu bir yönetmelik ile parlamentonun onayıyla belirlenen bir aşılama tarihinden itibaren ülke çapında otomatik cezalar uygulanabilecektir.

Nehammer: “Özgürlük boş bir söz olmamalı”

Başbakan Karl Nehammer, Omikron mutasyonlu enfeksiyonundan yeni iyileştikten sonra ilk resmi basın toplantısında, kendisinin ve hükümetinin aşı zorunluluğundan caymak gibi durum söz konusu olmadığını açıkça ortaya koydu.

Aşı zorunluluğu, “özgürlüğü yeniden kazanmanın yoludur”

“Özgürlük boş bir söz olmamalı” diyen Nehammer, konuşmasının başında yaşadığı enfeksiyona da değindi ve artık kendi deneyimleriyle, aşının işe yaradığını teyit edebileceğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Mückstein: “Aşı zorunluluğu ile şimdiden daha rahat geçecek olan sonbahar için önlem alıyoruz” dedi.
Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein yaptığı açıklamada, birçok uzmanın hemfikir olarak, Omikron’un korona virüsünün son mutasyonu olmayacağını ve yeni varyanta karşı aşı korumasının gerçekten ne kadar daha süreceğini ve dolayısıyla hatırlatma aşısının ne kadar önemli olduğunu vurguladı.
Ayrıca Mückstein, aşı zorunluluğunun büyük bir adım olduğunu, ancak hiçbir şekilde Avusturya’da yürürlüğe giren ilk aşı zorunluluğunun olmadığını vurguladı.

Şu kişiler aşı zorunluluğundan muaf olacak:

18 yaşından küçük çocukların yanı sıra üç kişi grubu daha aşı zorunluluğundan muaf tutulacaktır: bunlar hamile kadınlar, tıbbi nedenlerden dolayı aşı olamayan kişiler ve yeni iyileşmiş olanlar (180 gün boyunca).

Mückstein: “Bunu başaracağız”
Mückstein, zorunlu aşılamanın üç aşamada gerçekleşeceğini açıkladı. İlk aşamada, Şubat ayından itibaren aşı zorunluluğu yürürlüğe girecek ve Mart ortasından itibaren polis memurları kimlik kontrolleri sırasında (örneğin araç kontrolleri) aşı durumunu kontrol edebilir. Geçerli aşı kanıtı gösteremeyenlerden yazılı olarak bunun değiştirilmesi talep edilecektir. Üçüncü aşamada, aşısız kişilerin, aşı olmak için bir randevu günü alıp almadıkları kontrol edilebilecek. o andan itibaren halen aşısı olmayan kişiler tekrar 600 Euro para cezası ödemek zorunda kalacak. Son olarak Mückstein” Bunu başaracağız” diyerek sözünü tamamladı.

Edstadler: “Aşı zorunluluğu yapılacak en son adımdır”

Anayasa Bakanı Karoline Edtstadler use yaptığı açıklamada zorunlu aşılamanın “ultima ratio” yani son çare olduğunu vurguladı. Edtstadler zorunlu aşılama ile ilgili yeni yasanın orantılılığına ve anayasaya uygunluğuna değinerek, “Evet, temel haklara yapılan bu müdahale gerekçelidir!”

Yasa kısmen geçersiz kılınabilir

Edtstadler, yeni zorunlu aşılama yasasının esnek olacağını ve kısmen iptal edilebileceğini de vurguluyor. Bu, yasanın yürürlüğe girmesi için temel bir gerekliliktir. Bu nedenle, zorunlu aşılama yasasının üç aşamasından biri olan “gerekçeli hedef”, “etkili araçlar” ve “orantılılık” garanti edilmezse yasa kısmen geçersiz kılınabilir. Örneğin, virüs tekrar büyük bir değişim yaşayarak ve aşı etkinliğini garanti edemeyecek olursa veya pandemi en iyi ihtimalde sona ererse aşı yükümlülüğü de sona erer.

-Aşıya Perşembe günü karar verilecek

Hukuk ve tıp uzmanlarıyla yapılan yoğun istişarelerin ardından, zorunlu aşılama Perşembe günü Ulusal Konsey’de kararlaştırılacak. İktidar partilerine ek olarak, yakın zamanda bölünmüş olan SPÖ ve Neos temsilcileri artık zorunlu aşılamayı kabul edecek. FPÖ yasayı reddeden tek partidir.

16 Oca 2022 - 16:54 - Sağlık

Mahreç   Dogushan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Avusturya Günlüğü Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Avusturya Günlüğü hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Avusturya Günlüğü editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Avusturya Günlüğü değil haberi geçen ajanstır.