Avrupa'nın en güçlü büyük ısı pompası

Wien Energie, Simmering'deki ebswien kanalizasyon arıtma tesisinin yanındaki alanda Avrupa'nın en güçlü ve çevre dostu büyük ölçekli ısı pompası tesisini inşa ediyor. Büyük ölçekli ısı pompası tesisi, kanalizasyon arıtma tesisinden gelen arıtılmış atık suyun artık ısısından 56.000 hane için iklim açısından nötr ısı üretiyor. Daha önce kullanılmadan Tuna Kanalı'na akan atık sudaki ısı böylece iyi bir şekilde kullanılabiliyor.

Avrupa'nın en güçlü büyük ısı pompası
Avrupa'nın en güçlü büyük ısı pompası
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Birinci genişleme aşamasının tesis inşaatı 2023 yılında tamamlanmıştır. Bunu 2027 yılına kadar 3 tesis daha izleyecektir. Wien Energie, tamamen genişletildiğinde bu lokasyonda 112.000 haneye kadar 110 megawatt kapasiteli bölgesel ısıtma üretecektir.

Belediye Başkanı Michael Ludwig: " Viyana 2040 yılına kadar iklim açısından nötr olacak. Kanalizasyon arıtma tesisindeki ısı pompası sistemi bu yolda önemli bir kilometre taşıdır. Şehir olarak tüm vidaları çeviriyor ve elimizdeki tüm yenilenebilir ısı kaynaklarını kullanıyoruz. Sadece bu yeni Wien Energie tesisi ile, ilk genişleme aşamasında 56.000 Viyanalı haneye yeşil bölgesel ısıtma sağlayabiliriz. Isı pompalarımızla Avrupa çapında öncü konumdayız." dedi.
Ekonomi İşlerinden Sorumlu Eyalet Bakanı Peter Hanke: "Mevcut ısıyı kullanıyoruz ve bunu Viyanalıların evlerini iklim dostu bir şekilde ısıtmak için kullanıyoruz. 'Out of gas' bizim için sadece bir slogan değil, somut bir eylem çağrısıdır. Büyük ısı pompası gibi öncü projelerle Viyana'da ısıtma dönüşümünü adım adım hayata geçiriyoruz." dedi.

Yüzde 100 yenilenebilir enerji
Wien Energie, yakındaki Freudenau Tuna enerji santralinden gelen elektrik ve kanalizasyon arıtma tesisinin atık suyundan elde edilen atık ısı ile büyük ısı pompasını yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanarak çalıştırabiliyor.

Viyana Eyalet Bakanı Jürgen Czernohorszky ise, "Simmering'deki kanalizasyon arıtma tesisi örnek bir model: Burada atık su, kanalizasyon çamuru, hidroelektrik ve güneş enerjisinden yararlanılarak temiz elektrik ve iklim dostu ısı üretiliyor."

"Atık sudan ısı"

Isı üretimi, karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde 40'ından sorumludur. Wien Energie, şu anda hala yarısından biraz fazlası fosil yakıtlardan üretilen bölgesel ısıtması için kademeli olarak sürdürülebilir kaynaklara geçiş yapıyor. Kanalizasyon arıtma tesisindeki büyük ısı pompası bu süreçte önemli bir adımdır.

Normalde, kanalizasyon arıtma tesisinden gelen atık su arıtıldıktan sonra Tuna Kanalına akmaktadır. Bundan böyle su, büyük ısı pompası sistemine yönlendirilecek: ısı pompalarının bulunduğu bu yerde ısı eşanjörleri kullanılarak sudan yaklaşık 6 santigrat derece elde edilecek ve 90 santigrat derecenin üzerinde bölgesel ısıtma sağlanacak.

Bölgesel ısıtma ağı için yeni pompa istasyonu

Wien Energie ayrıca bu büyük miktarlardaki ısıyı bölgesel ısıtma şebekesine dağıtabilmek için yeni bir bölgesel ısıtma pompa istasyonu inşa etmiştir. Artık Simmering enerji santrali sahasında, bölgesel ısıtma şebekesine dakikada yaklaşık 6.000 metreküp sıcak su pompalayan ikinci bir pompa istasyonu bulunmaktadır.

Viyana'nın bölgesel ısıtma şebekesi, 1.300 kilometrenin üzerindeki uzunluğuyla halihazırda Avrupa'nın en büyüklerinden biri. Wien Energie 440.000 Viyanalı haneye ve 7.800 büyük müşteriye bölgesel ısıtma sağlamaktadır. Wien Energie, 2040 yılına kadar Viyanalı hanelerin yaklaşık yüzde 56'sına iklim açısından nötr bölgesel ısıtma sağlamayı hedeflemektedir.

11 Ara 2023 - 14:51 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Avusturya Günlüğü Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Avusturya Günlüğü hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Avusturya Günlüğü editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Avusturya Günlüğü değil haberi geçen ajanstır.