Viyana Belediyesi çok dilliliği destekliyor

Viyana Belediyesi, göçmen örgütleri ve derneklerinin temsilcilerini "Bir zenginlik ve meydan okuma olarak çok dillilik" konulu "Toplum Forumu "na davet etti. Belediye Başkan Yardımcısı Christoph Wiederkehr'in de katıldığı bu üçüncü farklı topluluklar toplantısına yaklaşık 230 kişi katıldı. Forum 2024, Viyana'nın çok dilli gerçekliği hakkında bir diyalog platformu oluşturdu. Burada 180 farklı milletten insan bir arada yaşıyor.

Viyana Belediyesi çok dilliliği destekliyor
Haber albümü için resme tıklayın

Kelimelerdeki çeşitlilik: “Canlı ve çok dilli bir metropol olarak, Viyana

"Benzersiz ve her yıl büyüyen şehrimizin çok dilliliğine değer vermeli ve bu dille yoğun bir şekilde ilgilenmeliyiz. İkinci bir dilin öğrenilmesi, özellikle ana dilin aynı anda teşvik edilmesi halinde etkili olmaktadır. Bu yaklaşım sadece Almanca öğrenmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda eğitim ve iş hayatına başarılı bir entegrasyonun yanı sıra Viyana'da uyumlu bir şekilde bir arada yaşamayı da teşvik eder.

Viyana Belediyesi, 2024 yılı için "Çok dilliliğin desteklenmesi" (proje başına 5.000 Euro'ya kadar) finansman önceliğiyle, çok dilli program ve girişimleri teşvik etme ve genişletme konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit ediyor. Belediye Başkan Yardımcısı aynı zamanda Viyana'da entegrasyonun Almanca öğrenmeden gerçekleşemeyeceğini vurguluyor. Bu nedenle Viyana Yaz Öğrenimi olarak bilinen 8.000 ücretsiz Almanca kursunun zorunlu eğitim çağındaki çocuklar için tatillerde zorunlu hale getirilmesi çağrısında bulunuyor.

Çok dilliliğin teşvik edilmesi

Entegrasyon ve Çeşitlilik Departmanı Başkanı Theodora Manolakos, "Viyanalıların neredeyse yarısı çok dillidir, yani günlük konuşmalarını en az iki dilde yapabilirler. Hatta üçte birinden fazlası üç ya da daha fazla dil konuşabiliyor. Bu durum şehrin dilsel çeşitliliğini yansıtıyor ve çok dilliliğin, teşvik etmek ve desteklemek istediğimiz sosyal ve kültürel bir kaynak olarak öneminin altını çiziyor." diyerek, departmanın 2024 yılı için tematik odak noktasını vurguladı. Yukarıda da belirtildiği gibi, çok dillilik bu yıl küçük projeler için teşvik edilecek. Viyanalıların yabancı kökenlerine göre Viyana'daki en büyük beş dil grubu Almanca, Sırpça, Türkçe, Lehçe ve Romence.

 Sag's Multi'den Kentsel Çeşitliliğe  çok dillilik Viyana'nın bir parçasıdır

ORF'nin "Sag's Multi" adlı çok dilli konuşma yarışmasına katılan Maab Hamoudah etkinlikte iki dilli bir konuşma yaptı. Hamoudah'ın sözleri akademi, iş dünyası ve sivil toplum temsilcilerinin açıklamalarının başlangıcını oluşturdu. Öğretmen ve araştırmacı Kumru Uzunkaya-Sharma, Sam-Der'den Sunay Keskin ve Viyana SPAR Akademisi Direktörü Robert Renz, çok dilli bir kent toplumuna ilişkin farklı perspektifler hakkında konuştular. Viyana Öğretmen Eğitimi Üniversitesi Rektörü Barbara Herzog-Punzenberger ise çok dilliliğe kurumsal bir yanıt verdi. Etkinlik daha sonra, katılımcıların deneyimlerini ve görüşlerini paylaşabildikleri çokdillilik konusunda diyalog ve tartışmalar için bir fırsat sağladı.

Çok dilli yönetim

Viyana Çeşitlilik Monitörü'ne göre, Viyana Belediyesi'nin çok dilli iletişim ve bilgilendirme hizmetleri artıyor. Ankete katılan Viyana Belediyesi departmanları ve kuruluşları, müşterilerle iletişim kurmak için Almanca'nın yanı sıra 33 farklı dil daha kullanmaktadır. Çok dillilik alanındaki iyi uygulama örnekleri arasında ana dili İngilizce olan okuma danışmanları, Dünya Dilleri çocuk kütüphanesi ve Viyana'ya yeni gelen göçmenler için çok dilli StartWien destek programı yer almaktadır. Bu program, bireysel danışmanlık ve 20'den fazla dilde ücretsiz bilgilendirme etkinlikleri (bilgi modülleri) ile oryantasyon konusunda yardımcı olmaktadır. Viyana'ya yeni göç eden Viyanalılara Almanca öğrenmeleri için 150 Avro değerinde Viyana dil kuponu verilmektedir.

29 Şub 2024 - 12:02 - Gündem

Mahreç  Yunus Ozan Söyler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Avusturya Günlüğü Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Avusturya Günlüğü hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Avusturya Günlüğü editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Avusturya Günlüğü değil haberi geçen ajanstır.