BÜYÜKELÇİ CEYHUN: “TÜRKİYE VE AVUSTURYA İKİ DOST ÜLKEDİR VE ÖYLE KALACAKTIR”

25 Şubat 2020 tarihinde Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’e güven mektubu sunarak Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi olarak göreve başlayan Büyükelçi Ozan Ceyhun, 1 yıllık görev sürecini Viyana’da Türkçe yayın yapan basın kuruluşlarına aktardı. Büyükelçi Ceyhun konuşmasında Türkiye ve Avusturya’nın iki dost ülke olduğunu ve hep öyle kalacaklarını söyledi.

Büyükelçiliğin Balo salonunda COVİD – 19 önlemleri kapsamında gazetecilerle bir araya gelen Büyükelçi Ozan Ceyhun, göreve başladığı 25 Şubat tarihinden bugüne pandeminin etkisinde bir çalışma yılını geçirdi.

‘AVUSTURYA’DA 119 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK’

Avusturya’da Mart ayının başında ilk vakaların gündeme geldiğini hatırlatan Büyükelçi Ceyhun, Dünya genelinde pandemi sürecinde çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini üzülerek belirtti. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Ceyhun, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Büyükelçisi olarak da beni bizim kayıplarımız da ayrı bir şekilde üzüyor. Tüm insanlar için, her bir insan için üzülmemiz daha doğal bir şey olamaz. Ancak şuana kadar bizim kayıtlarımıza geçen 119 vatandaşımızı da kovid-19 sebebiyle kaybettik.  Viyana, Salzburg ve Bregenz Başkonsolosluklarımıza kayıt olduğu haliyle 119 vefat var. 72’si Viyana Başkonsolosluğu bölgesinde, 29’u Salzburg Başkonsolosluğu bölgesinde ve 18’i de Bregenz Başkonsolosluğu yetki alanında yitirdik. Her yitirdiğimiz insan bizim için büyük bir kayıp hepsine Allah rahmet eylesin diliyoruz ama öteki taraftan da kıyaslama yaptığımızda gerçekten vatandaşlarıma müteşekkirim. Bütün rakamları değerlendirdiğimizde, Avusturya’nın bütününü değerlendirdiğimizde, tüm iddialara rağmen; bir takım spekülasyonlar, yanlış haberler oldu. Düğünler üzerine çok yazıldı, turistler üzerine çok şet söylendi. Ama görüyoruz ki vatandaşlarımız gerçekten çok özen gösterdiler. Kendilerini en azından koruma konusunda başarılı oldular. Avusturya sağlık sistemine Büyükelçi olarak teşekkür boynumun borcudur. Hastanelerde tedavi olan vatandaşlarımız bugüne kadar bana aktardıkları haliyle, başkonsolosluklarımıza aktardıkları haliyle olumlu deneyimler yaşadılar. Hastanelerde tedavi gören insanlardan şikayet dinlemedik.” Dedi.

‘PANDEMİDE KARŞILIKLI DOST OLDUĞUMUZU GÖRDÜK’

Büyükelçi Ceyhun Covid – 19 sürecinin Türkiye – Avusturya ilişkilerinde de önemli rol oynadığının altını çizerek şunları dile getirdi: “Salgının başladığı ilk dönemlerde Avusturya’nın ciddi şekilde malzeme ihtiyacı vardı. Bu bizimin Türkiye – Avusturya olarak da çok yakınlaşmamıza vesile oldu. Avusturya’da Viyana Eyaleti Hastaneleri ve Salzburg Eyaleti Hastanelerinin Türkiye’den büyük çapta materyal talepleri oldu. Bu durumda Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı kabinesinde o tarihlerde, Türkiye’nin ihracat yasağına rağmen Avusturya’nın ihtiyaçlarının belli oranda karşılanabilmesi ve Avusturya’ya tulum, maske ve başka cihazların satılması yönünde çok güzel bir kararın çıkmasını sağladı. O dönemde tüm sağlık bakanlarıyla iyi bir diyalogla başladık. Kötü günlerde karşılıklı dost olduğumuzu gördük. Elimizden geleni yapmaya çalıştığımızı iki tarafta gördü.”

 

‘PANDEMİYE RAĞMEN İYİ BİR DİYALOG YILI OLDU’

Pandemi nedeniyle zor bir süreçte göreve başlamış olsa bile Türkiye Avusturya ilişkilerini daha iyi noktalara taşımak için muhataplarıyla her fırsatta diyalogda kaldığını da belirten Büyükelçi Ceyhun, “Büyükelçi olarak böylesine zor dönemde, randevuların zor alındığı, çoğu kez randevularımızı karşılıklı iptal etmek zorunda kaldığımız bir dönemde yine de kendimi şanslı sayıyorum. Bunu Ankara’daki meslektaşım Avusturya’nın Büyükelçisi de bunu defalarca bize söyledi. O günden bugüne kadar Şansölye Sebastian Kurz’un Dış işlerinden sorumlu danışmanlarıyla sıkı temaslarım sürekli oldu ve devam ediyor. Özellikle Azerbaycan – Ermenistan – Karabağ olayları gündemdeyken de çok yoğun temas halindeydik. Federal düzeyde bakanlarla da iyi bir diyalog oluşturmasına sahip oldum. Böylesine zor bir dönemde (pandemi) randevuların gerçekleşmesi, nezaket ziyaretlerinin gerçekleşmesi, diyalogların devam etmesinden dolayı çok mutlu ve müteşekkirim.” dedi.

 

‘BU YIL ANMA VE KUTLAMA PROGRAMLARINI YAPMAYI PLANLIYORUZ’

2021 yılında hedefledikleri programları da aktaran Büyükelçi Ceyhun, “Başkonsolosluklarımızla da yaptığımız görüşmeler yaptık. 23 Nisan’da eğer pandemi dolayısıyla sıkıntı yaşayacak olursak, 23 Nisan ile 19 Mayıs’ı birleştirmeyi düşünüyoruz. Çocuklar ve gençler olarak hep birlikte, büyük bir etkinlik yapmayı umuyoruz. 19 Mayıs’ta bunu yapabilme umudumuz var. Yine aynı şekilde 15 Temmuz bizim için olmazsa olmaz. Bu kez 29 Ekim’den çok umutluyuz. Çünkü aşılar konusunda ileri gittikçe bu tarihlerde bizim ülkemize, milletimize bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın beklentilerine layık olabilecek etkinlikler mümkün olacak. Hassas olduğumuz konular da var, örn; 22 Ekim günü Şehit Daniş Tunalıgil için geçen yıl her şeye rağmen bir etkinlik yapmış olsak da bu yıl onun üzerine katıp, mümkünse Türkçe Almanca şehitlerimiz kitabının tanıtacağımız bir eseri de sunacağımız anma planlıyoruz. Aynı şekilde ben ilk geldiğim dönemde 20 Haziran’da çok üzülmüştüm. Şehidimiz Erdoğan Özen için bir anma programı yapamamıştık. Bu yıl kararlıyız. Bu ülkede yaşamakta olan akrabalarıyla birlikte 20 Haziran’da bir anma programı yapacağız. 9 Kasım bizim için çok önemli bir tarih, biliyorsunuz Viyana’da, Osmanlı döneminden bu ülkeye gelmiş, bu ülkeyi kendilerine yurt edinmiş ama Osmanlı ile de bağlarını hiç koparmamış Osmanlı Musevilerimiz yaşıyordu. Avrupa’da yaşayan Musevilerin gurur duyduğu en büyük Sinagog’ta Viyana’daydı. Ama ne yazık ki 9 Kasım’da o Sinagog ve Musevilerde yaşamlarını yitirmişler. Sinagog tahrip edilmiş, yok edilmiş. Sayın Ludwig ile görüştük, bu yıl 9 Kasım’ı çok daha anlamlı, daha layıkıyla, tüm Musevilerimize nasıl sahip çıktığımızı da gösterecek şekilde planlıyoruz.” Dedi.

 

‘2022 BİLİM DİYALOG YILI’

Türkiye Avusturya ilişkilerinde siyasi ve ekonomik olmak üzere iki ayağını önemini anlatan Büyükelçi Ceyhun, 2022 yılında Avusturya’nın ilk olarak Türkiye ile Bilim Diyalog yılını gerçekleştireceğini söyledi. Ceyhun, “Kültürel bilimsel ve tarihsel işbirlikleri konusunda zaten mükemmel bir gelişme söz konusu biliyorsunuz. Türkiye ve Avusturya’nın bir kültür yılı yapması söz konusuydu. Avusturya daha sonra kültürü yılları konseptini değiştirdi. (Türkiye’den bağımsız olarak) İlk olarak bizlerle görüştü. Benim büyükelçilik dönemime denk düştü. Bizlerle oturup Bilim Diyalog Yılı yapma kararı verdiler. Bundan sonra sadece Türkiye ile değil. Tüm ön gördükleri muhattap ülkeleriyle her yıl bilim diyalog yılları gerçekleştirecekler. Bu bilim diyalog yılını ilkini de 2022 yılında Türkiye ile gerçekleştirme kararı verdiklerini açıkladılar. Türkiye tarafı olarak da bizde de bütün istişareler yapıldı. Bilim Diyalog Yılı imzaları atıldıktan sonra da 2022 yılında iki ülke olarak çok güzel bir bilim diyalog yılı gerçekleştireceğiz. Bilim diyalog yılı denilince tabi bunun içinde kültür var, tarih var her şey var. Bildiğiniz gibi Viyana’da bizim Galiçya şehitlerimiz var. Viyana’yı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğunu Alman, Avusturyalı, Boşnak askerlerle birlikte Galiçya’da savunurken orada yaralanıp trenden buraya getirilirken getirirken vefat edip şehit olan ya da hastanelerde kalırken yaraları ağır olduğundan kurtarılamayarak şehit olan 130’un üzerinde şehidimiz Viyana Merkez mezarlığında yatıyor. Orada şehitlerimizi 18 Mart’ta ziyaret etmiştik. Orada bir şehitliğimiz yok ama amacımız Avusturyalı dostlarımızla beraber 2022 yılında bu hedefi de gerçekleştirmek. 2022 yılı zaten bilimsel diyalog yıl olduğu için çok şey devamı gelebilir. Yani büyük ziyaretler kapsamında birçok açıdan iki ülkenin birbirine yaklaşması diyalog konusunda daha büyük adımlar atabilmesi için de bir katkı olacak inancındayım. Siyasal ilişkiler konusunda ise, Şuan var olan koşullarda ufak emin ve sabırlı adımlar atmamızdan yanayım ve gerçekten diyaloğa çok değer veriyoruz. Avusturyalı muhataplarımızla diyalog şu an en önem verdiğimiz konu. Anlaşamadığımız konular olabilir ama bunlar üzere konuşmamız çok önemli, paylaşmamız çok önemli. Türkiye Avusturya Parlamentolar arası dostluk grubu Türk tarafı eş Başkanı Muhammed Fatih Toprak Avusturya’ya gelecek ve kendisini randevularını da şimdiden fazlasıyla kesinleştirdik. Onun, buradaki  Eş başkan muhatabı Sayın SPÖ milletvekili Nurten Yılmaz. Onunla buluşması, milletvekilleriyle buluşmaları, Belediye Başkanı randevuları ve gerekirse diğer muhataplarıyla randevularını şu anda hazırlıyoruz. Parlamenterler arası diyaloga çok önem veriyoruz. Bizler büyükelçilik olarak, hükümet olarak, Bakan Yardımcıları olarak diyalogları yürüttüğümüz gibi parlamenter diyalogunda, bu diyaloga katkısı olacağından eminiz ve bunu da şu an başlatmış durumdayız.”

‘EKONOMİ ALANINDA BÜYÜK ADIMLAR ATILIYOR’

Ekonomik konuya gelince ekonomik şu kadarını söyleyeyim Avusturya Türkiye’de yatırımlarda 4. sırada olan bir ülke. Geçtiğimiz günlerde Viyana Ekonomik Forumu toplantısındaydım, orada POST AG CEO’sunun Türkiye’ye yeni yaptıkları yatırımlardan dolayı çok memnun olduklarını ve yeni yatırımlar düşündüklerini söyledi. Yine aynı şekilde birçok başka muhataplarımız var. Gerek Türkiye’ye gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik yatırımlar konusunda bayağı niyetli olanlar. Ekonomi alanında gerçekten şikayet edeceğim diye bir şey yok. Siyasi alanda emin sağlam ama kısa adımlarla giderken ekonomi alanında gerçekten büyük adımlar atabildiğimizi görüyorum.” Diye konuştu.

Büyükelçi Ceyhun konuşmasının sonunda Türkiye ve Avusturya’nın iki dost ülke olduğunu ve hep öyle kalacaklarını vurguladı.

HABER / FOTO: ADİL ELMAS / YUNUS OZAN SÖYLER

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful