Türksoy’un 25.yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirdiği Avrupa Turnesi’ndeki duraklardan biri de Viyana’ydı. Viyana’nın tarihi ve önemli salonlarından Wiener Musik Verein’ın Brahms Salonu’nda gerçekleşen konsere ilgi büyüktü. Klasik Batı müziği ve Türksoy ülkelerinin yakın dönem bestecilerinin eserlerinin sunulduğu konser gerek seçkileri gerekse müzikalitesiyle müzikseverlerin beğenisini topladı.

Konserde ayrıca, 1. Uluslararası Tretyakov Keman yarışması  birincisi ve TÜRKSOY Özel Ödülü sahibi Sergei Dogadin solist olarak sahne aldı. Dogadin, Türksoy Gençlik Oda Orkestrasıyla aynı sahnede yer aldığı için yaşadığı mutluluğu dile getirirken, genç sanatçıların enerjisine hayran kaldığını dile getirdi.

Konserin basına kapalı geçmesinden dolayı T.C. Viyana Büyüklelçisi Mehmet Ferden Çarıkçı genç sanatçılar adına bir resepsiyon düzenledi.

Sizler için bu güzel projenin gerçekleşmesinde katkıda bulunan isimlerin görüşlerini aldık.

Salim Ezer / Türksoy Basın Müşaviri: “Ankara’dan geliyoruz. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Türksoy’un kuruluşunun 25.Yılı çerçevesinde Viyana’dayız. Aslında turnemiz İstanbul’dan başladı. Bu sene teşkilatımızın kuruluşunun 25. yılında dünyanın birçok ülkesinde etkinlikler yaptık. Arjantin’den tutun, Orta Asya’ya, Balkanlar’a, Asya’ya, Japonya’ya, dünyanın dört bir yanına Türksoy sanatçılarıyla birlikte giderek Türk kültürünün zenginliğini, ortak kültürümüzü çeşitli sanatsal aktivitelerle aktarmaya çalıştık. Bu kapsamda Türksoy Gençlik Oda Orkestramızı Avrupa turnesine çıkardık. Bu turne kapsamında İstanbul, Paris, Viyana ve Bratislava şehirlerinde konserler düzenlemeyi öngördük. İlk konserimiz Paris’te, UNESCO çatısı altında gerçekleşti. UNESCO’da gerçekleştirdiğimiz etkinlikte UNESCO genel kurulu salonunda bine yakın sanatseverin katıldığı çok güzel bir konsere imza attık. Türksoy Gençlik Oda Orkestrası 2010 yılında kurulan Türksoy üyesi ülkelerden yetenekli genç sanatçıların bir araya gelmesiyle oluşturulan bir orkestra. Orkestra repertuarında Türk dünyasından bestekârların yanı sıra,  batı klasiklerine de yer veriyor. Bu seneki konserlerimizdeki yenilik ise, konserlerimize solistler katmış olmamız. Bu solistlerimiz Türk dünyası halk çalgıları solistleri. Böylelikle yaylı enstrümanlara Türk dünyasından milli enstrümanları etkileyerek yeni bir ses ortaya çıkardık. Buradaki etkinliklerimizi Yunus Emre Enstitüsü ile gerçekleştiriyoruz, büyükelçiliklerimizin himayesinde oluyor. Sayın büyükelçimiz sağ olsun bizleri bir resepsiyonlar bir araya getirdi. Buradan tekrar teşekkür ediyoruz.”

Düysen Kaseyinov / Türksoy Genel Sekreteri: “Kazakistan Eski Kültür Bakanı’yım, öncesinde de devlet konservatuarında rektörlük yaptım. Paris’te UNESCO çatısı altında güzel bir konser düzenledik. Oradan Viyana’ya geçtik. Bu konserlerimizi Yunus Emre Enstitüsü katkılarıyla düzenliyoruz. Viyana’da gerçekleşecek olan konser genç sanatçılarımız için çok önemli. Her müzisyenin hayali Musik Verein’da çalabilmektir. O hayali şimdi gerçekleştirebiliyoruz. Buradaki konserde hem klasik batı müziğinden hem de Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkiye gibi Türksoy üyesi ülkelerin bestecilerine de yer vereceğiz. Bugün bu tarihi binada büyükelçimizin misafiri olmak da bizi çok gururlandırdı. Kendisine tekrar çok teşekkür ediyoruz.”

Mehmet Ferden Çarıkçı /Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçisi: “Türksoy’umuz 25. yaşını kutluyor bu sene. Bizler içinde iftihar vesilesi bu. Türksoy Gençlik Orkestrası bir Avrupa turu yapıyor. Paris’te çok başarılı bir konser verdiklerini biliyorum. Viyanalı’larla da ünlü Musik Verein konser salonunda müzik severlerle birlikte olacaklar. Bizler için Türksoy’un 25.yılını kutlamak büyük bir kıvanç kaynağı. Bu vesileyle Yunus Emre Enstitü’müzün de başkanı geldi. Gençlerle beraber olmak ayrı bir dinamizm katıyor insana. Bu akşamın amacı da basınla gençleri bir araya getirmekti. Buna da vesile olmuş olduk, çok mutluyuz.”

Prof. Dr. Şeref Ateş / Yunus Emre Enstitüsü Başkanı: “Biz Türksoy’la birlikte özellikle yurtdışında birçok faaliyet yapıyoruz. Türk devletlerinin sadece  siyasal be ekonomik ilişkilerini değil aynı zamanda kültür ve sanat alanında da işbirliği içinde olduğunun bir göstergesi. Onun için çok kıymetli bizim açımızdan.”

Ayşe Yorulmaz / Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdiresi: “Kültürel aktivitelerimiz hızla devam ediyor. Avusturya’nın en önemli tarihi müzik salonlarından Musik Verein’da Türksoy ile birlikte Klasik Türk Müziği’ni çok güzel bir konserle Viyana’ya taşıyoruz. 600 kişilik salonda bir tane bilet dahi kalmadı. Büyük bir ilgi ile karşılaştık. Basına açık olmayacağı için konser salonu, sağ olsun büyükelçimize de teşekkür ediyoruz bir gün önceden bir resepsiyon düzenledi. Türk dünyasından 25 tane sanatçıyı bugün burada ağırlıyoruz. Basınımıza da göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Önceki İçerikHOUSING FOR ALL, VİYANA’DA GERÇEKLEŞTİ
Sonraki İçerikÜniversiteli Gençlerle Buluşma: Küreselleşme Çağında Kariyer Planlaması