Noel tatili ve yılbaşı nedeniyle aşısızlar için de kısıtlamalar kaldırılıyor.Maksimum 10 kişilik toplanmalarda 2-doz aşı şartı aranmayacak. Onun üzerinde maksimum 25 kişilik toplanmalarda yine 2-doz aşı şartı aranacaktır, dedi sağlık bakanı Wolfgang Mückstein ve Aile Bakanı SusanneRaab ortak düzenledikleri basın açıklamalarında. Yılbaşında ise gastronomi branşı için kovid-kapanma saatleri kaldırılacaktır.

Şu anda sadece aşı olanlar ve iyileşenler sosyal hayata katılabiliyor, yani hayati önemi olmayan mağazalarda alışveriş yapabiliyor ya da restoranlara veya otellere gidebiliyor. 21 Aralık’a kadar aşılanmamış kişiler için çıkış kısıtlamaları da dahil olmak üzere bir karantina yürürlüktedir. Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein (Yeşiller), ana komitede bunun on gün daha uzatılacağını duyurdu. Noel tatili ve yılbaşı için ise bir istisna planlanıyor: Evden çıkabilmek için bir istisna durumu daha yaratılıyor, yani en fazla on kişiden oluşantoplantılara dahil olabilmek için.

Bu, özel alanda en fazla on kişi ile Noel ve Yılbaşı kutlamalarının herkes için mümkün olduğu anlamına gelir. Daha fazla aile üyesi veya arkadaşla kutlama yapmak istenirse, aşı olunmuş veya iyileşmiş olunması  gerekir – 2-doz aşı kuralı 25 kişiye kadar olan tüm toplantılar için geçerlidir.

Gastronomi, otel ve perakende sektörleri için 2-doz aşı kuralı yürürlükte kalmaya devam ediyor. Bu, aşılanmamış kişilerin, aşılı ve iyileşmiş olan kişilerin aksine, bir lokalde yeni yıl kutlamalarına izin verilmediği anlamına gelir. Yılın başında, korona ile ilgili saat 23:00’ten sonra sokağa çıkma yasağı kaldırılacak, federal eyaletlerin olağan sokağa çıkma yasağı saatleri uygulanacak.

Mückstein ayrıca herkese kutlamalardan önce test yaptırmaları ve Noel’den önceki zamanı (güçlendirici) aşı yaptırmaları için çağrıda bulundu.

Mückstein, ilerlemekte olan yeni Omikron varyantına ilişkin olarak, dikkatli olunması gerektiğini, ancak son birkaç hafta içinde belirli bir miktar hareket alanı elde edildiğini söyledi.

Mückstein, Başkalarını korumanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Maske takmak, el yıkamak ve teması azaltmak gibi önlemleri de hatırlattı.

MücksteinOmikron’un daha kolay bulaşabilir olduğunu ve bu durum gerçekten “endişe verici” olduğunu ve durumun yakından takip edildiğini belirtti. Ayrıca Avusturya’da şu anda 75 Omikron vakası ve şüpheli faktörlerin bulunduğu iki okul olduğunu ve Avrupa ile karşılaştırıldığında, Avusturya’nın hala iyi bir durumda olduğunu ancak dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Şu sıralar Sağlık Bakanlığı, İngiltere’den gelenler için sıkı giriş kurallarını hakkında görüşmeler devam ediyor ve sonuçları Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Aile Bakanı SusanneRaab da (ÖVP) düzenlenen basın toplantısında Noel’e çerçevesinde “bir nefeslenme için zaman yaratıldığını” söyledi. Bu anlamda güzel bir kutlamayı güvenlik önlemleriyle mümkün kılmak mümkün olduğunu, aşı ve testin önemini ve küçük çocukların henüz aşı olunamadığına dikkat çekti.

Önceki İçerikFİNANS DÜNYASINDA TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ
Sonraki İçerikOMİKRON YILBAŞI KUTLAMASINA ENGEL OLUYOR