Örgüye yeni başlayanlar, kolay örgü modelleri ve yapılışları arayanlar için güzel bir model. Kolay, şık bir model yapılışına burada yer vereceğiz. Kızlarınız için, kendiniz için yapabilir yada  satış yapıp aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Kolay ve güzel bir model.

Battaniye modellerinde, kazak, patik modellerinde de kullanabileceğiniz gibi yelek modelleri yapabilirsiniz. Yaratıcılınızı kullanarak aslında birçok örgü modelinde kullanabilirsiniz. Hemen başlayıp kolayca örebilirler.

Malzemeler:

Kalın iplik ( farklı iplikler de kullanabilirsiniz)

8 mm şiş ( aldığınız ipe uygun şiş tercih edebilirsiniz )

Makas

İğne

İplik

Boyunluğun boyutları 150 cm civarında. 4 turun tekrarından oluşuyor. Kaydırarak yapılan bir örnek. Farklı sayılarda ilmek atarak başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ilmek sayısının tek sayı olması.

Modele 143 ilmek atarak başlayalım.

1.- 5. tur : Haraşo örgü modeli örelim.

  1. tur : Modeli kurmaya başlıyoruz. 6. turda ön sırada 1 ilmek düz örüyoruz. Daha sonra sıra sonuna kadar şişe 1 kez ip dola, 2 ilmeği birlikte düz olarak örüyoruz.
  2. tur : Arka sırayı düz olarak örüyoruz.
  3. tur : 2 ilmeği düz olarak örüyoruz. Sıra sonuna kadar 1 ilmek dola, 2 ilmek birlikte düz ör olarak devam ediyoruz.

Model bu şekilde ilerliyor. 6 – 8. turlar arasını tekrar ederek istediğiniz uzunluğa gelene kadar örüyoruz. 5 sıra haraşo örüp bitiriyoruz. Ve uç kısımlarını dikiyoruz. Ve ortaya şahane bir örgü boyunluk modeli çıkıyor.

 

Önceki İçerikBir garip röportaj öyküsü
Sonraki İçerikMeyve ve sebzeler nasıl saklanmalıdır