Avusturya’daki Kovid Önlemleri Yasası Haziran sonunda sona erecekti. Çarşamba günü, Ulusal Konsey’de – FPÖ ve NEOS’un oyları olmadan – 2023 ortasına kadar uzatma kararı alındı.

Yasa, toplantıların kısıtlanmasının veya çıkışların düzenlenmesinin temelidir ve korona kurallarının ihlali için cezai hükümler içermektedir. Gerekli görülmesi halinde, hükümet 2023’ün ortasında en fazla altı ay daha uzatma kararı verebilir.

Kovid Önlemleri Yasası 2023 ortasına kadar uzatıldı

Sağlık Bakanı Johannes Rauch (Yeşiller), yasanın neden uzatıldığını açıklamak için, sonbahara tekrar hazırlıksız olmak istemiyoruz sözlerini kullandı. Sonbahar için ne endemik bir durumu ne de yeniden şiddetli bir korona salgınını göz ardı edilemez. Bu yüzden buna hazırlanmamız gerekiyor – “bu korkutma değil, sadece dikkattir,” dedi Rauch.

Ulusal Konsey araç kullananların ödeneğini artırdı

Enflasyon göz önüne alındığında, Ulusal Konsey Çarşamba günü sürücüler için bir yardım paketini onayladı. Özellikle, sürücü ödeneği önemli ölçüde artırılacaktır. Şirketler ve çiftçiler için de rahatlamalar söz konusu. Muhalefet için “okyanusta bir su damlası” olan şey, Maliye Bakanı Magnus Brunner (ÖVP) için “inanılmaz bir rahatlama”. Eleştirilere rağmen, FPÖ koalisyonla anlaştı.

Sürücü ödeneğinin gelecek yılın ortasına kadar yüzde 50 artırılması planlanıyor. Şirketler için doğal gaz ve elektrik vergisi de sınırlı bir süre için Avrupa asgari vergi düzeyine düşürülecek. Tüketim değerleri ile ekilen alanların türü ve kapsamı dikkate alınarak, tarımsal motorin için litre başına yedi kuruş madeni yağ vergisi indirimi planlanmaktadır.

Önceki İçerikSONBAHARA HAZIRLIK…
Sonraki İçerikYalnız ebeveynlere 100 Euro yardım