Avusturya’da bu yıl ilk kez düzenlenen ve binlerce vatandaşın buluşma noktası olan Viyana Ramazan Festivali sona erdi.

8 Nisan’da kapılarını açan Viyana Ramazan Festivali, Ramazan ayında vatandaşların buluşma noktası olurken, bayram şöleni ve anneler günü konserlerinde de yoğun ilgi gördü.

-“İlk günden son güne kadar”

Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli örneklerinden Meddah ve Ortaoyunu ile Karagöz ve Hacivat gösterileri Tuncer Sanat ekibinden; Mehmet Ali Tuncer, Asalet Durmuş, Cener Bilginer ve Fulya Bilginer tarafından 1 ay boyunca her gün sahnelendi. 7’den 70’e herkes tarafından ilgiyle izlenen gösteriler Avusturya Günlüğünün sosyal paylaşım platformlarında canlı yayınlandı. Ramazan ayı boyunca ve sonrasında devam eden festival kapsamında tiyatro sanatçılarının sahne performansı büyük beğeni topladı.

-“Ezan sesi duymak için geldiler”

Bu yıl Autokino’da düzenlenen festivale akın eden vatandaşlar iftar sofralarında biraraya gelirken, okunan ezanın ardından dualarda buluştu. Ezan sesini duymak için bile özellikle geldiklerini belirten vatandaşlar, Ramazan ayının huzurunu yaşadıklarını ifade ettiler.

-“Ünlü Sanatçılar Sahne Aldı”

30 gün süren festivalin önemli konukları da vardı. Festivalin açılış programına katılarak, sanatını icra eden Kum Sanatçısı Ömer Faruk Elmas ve festival boyunca katılımcılara ebru sanatını anlatan Ebru sanatçısı Havva Doğan başta olmak üzere, Orhan Hakalmaz, Resul Aydemir, Ahmet Okur, Muhammed Ahmet Fescioğlu, Fırat Türkmen, Ankaralı Coşkun ve Rumeli Orhan Kemal kardeşlerin konser programları festivale renk kattı.

  • “İftar sofralarında farklı lezzetler sunuldu”

Türk mutfağı başta olmak üzere bazı ülkelerden farklı lezzetler festivalde kurulan gastronomi alanında yerlerini aldılar. Ramazan ayında İftar sofralarına farklı lezzetler sunan katılımcılar, Ramazan sonrasında da lezzet serüvenini sürdürdüler. İftar sonrasında çay ve tatlı ise vazgeçilmez ikili oldu.

-“Yanlız Bırakmadılar…”
Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun ve eşi Sefire Azize Ceyhun, Viyana Eyalet Milletvekili Aslıhan Bozatemur, Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Cafer Mert Özmert başta olmak üzere Avusturya’da Türk toplumunu temsil eden bir çok sivil toplum kuruluşu başkanları ve yöneticileri festival boyunca bizleri yalnız bırakmadılar.

-“Geleneksel hale gelecek”
Bu yıl ilki gerçekleşen ve vatandaşların yoğun ilgisini toplayan Viyana Ramazan Festivali geleneksel hale gelecek. Gelecek yıl Ramazan ayında yeniden düzenlenecek olan festivalin stant satışları da başladı.

Haber / Foto: YUNUS OZAN SÖYLER

Önceki İçerikBİR GÜN DEĞİL HER GÜN! BİZİ ASLA YALNIZ BIRAKMAYAN ANNELERİMİZİN, ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN!
Sonraki İçerikVİYANA YEE’DE “YABANCILAŞMA VE FARKLI KÜLTÜRLER” TEMALI MODERN SANAT SERGİSİ AÇILDI!