Sağlık bakanı Johannes Rauch, bu hafta korona önlemlerini ülke genelinde düşürdü. Avusturya çapında hastanelerdeki PCR testi zorunluluğu kaldırıldı. Ancak Viyana şehri katı önlemlerini sürdürmeye devam ediyor.

Viyana şehri, Viyana önlemlerinin devam edeceğini belirtti. Adaptasyonların sadece detaylarda yapılacak. Yani PCR testlerinin geçerlilik süresi uzatılacak. Şimdiye kadar 48 saat geçerli olan bir PCR-Testi, 17 Aralık’tan itibaren yeni düzenlemeyle birlikte 72 saat yani üç gün geçerli olacaktır. Özel durumlarda (son iki ayda iyileşmiş olmak, reşit olmayanlar, desteğe ihtiyacı olanlar, hamileler) istisnalar mümkün.

Hastanelerdeki düzenlemeler değişmiyor

PCR testlerinin geçerlilik süresi haricinde, Viyana’da her şey eski haliyle kalıyor. Toplu taşımalarda, eczanelerde ve hastanelerde halen FFP2-maskeleri geçerliliğini koruyor. Ayrıca hasta ziyaretçilerindeki üst sınır yani günde hasta başına üç ziyaretçi kuralı aynen devam etmektedir.

Ek olarak, hasta başına bir ek destek veya bakıcıya izin verilmektedir. Yataklı hastanelerde tüm çalışanlar için hasta ve ziyaretçilerle temas halinde FFP2 maskeleri zorunludur. Ayrıca haftada bir PCR testi taramasına katılmaları gerekmektedir. Federal kararnamede olduğu gibi, bu önlemde 28 Şubat 2023’ün tarihi ile sınırlıdır.

Önceki İçerikHÜKUMET HANELERE 400 EURO’YA KADAR YENİ BİR DESTEK PAKETİ SÖZÜ VERDİ
Sonraki İçerikVİYANA “ENERJİ DESTEĞİ PLUS”IN (ENERGİEUNTERSTÜTZUNG PLUS) SÜRESİNİ UZATIYOR