KÜRESEL ISINMA / İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KUTUP AYISININ SORUNU

3 Trilyon dolar. Dile kolay neredeyse Dünya’da hiçbir fakir insan kalmamasına yetecek bir para bu. Peki, nedir bu 3 Trilyon dolar. Birleşmiş Millet...

KÜRESEL ISINMA / İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KUTUP AYISININ SORUNU
Haber albümü için resme tıklayın

KÜRESEL ISINMA / İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KUTUP AYISININ SORUNU

3 Trilyon dolar. Dile kolay neredeyse Dünya’da hiçbir fakir insan kalmamasına yetecek bir para bu. Peki, nedir bu 3 Trilyon dolar. Birleşmiş Milletler Afet Risklerini Azaltma Ofisi (UNISDR), 1998-2017 yılları arasında dünya genelinde meydana gelen afetlerin küresel maliyeti.

Akan Bozat

Küresel ısınma / İklim değişikliği konularının derinlemesine anlatıldığı bir konferans düzenlendi geçtiğimiz günlerde. Bana göre konferansın en çarpıcı mısralarını İTÜ hocalarından Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu kurdu. Kadıoğlu; Ekrana düşen bir kutup ayısı fotoğrafını göstererek, “Ülkemizde maalesef iklim değişikliği, küresel ısınma denildiğinde işte sadece bu ayı düşünülüyor. Sanki bu sorun Kutup ayısının sorunu bizleri hiç ilgilendirmiyor” dedi.

Halbuki son yıllarda küresel ısınmanın etkileri ülkemizde de gözle görülür hem can kaybına hem de mal kaybına yol açan doğal afetlere neden olmaktadır. Sadece Kutup ayısının sorunu değil bütün dünyanın sorunu olan İklim değişikliği / Küresel ısınma ülkemizin de sorunudur. İlerleyen yıllarda bu sorun artarak aşırı yağışlar ya da kuraklıklar, dolu, tayfun vb felaketler olarak ülkemizi, dünyayı vurmaya devam edecek.

Toplumun mal varlığının teminatı olan Sigortacılık ve sigorta firmalarının bu felaketlere sağır ve dilsiz kalmaması, nasıl çözümler üretilmesi konusunda konferanslar ve benzeri etkinlikler yapması geleceğe dair insanın içerinde umut yeşertiyor.

İklim değişikliği ile sigortanın önemi daha çok anlaşılacaktır lakin asıl önemli olan hasarların karşılanması değil asıl önemli olan hasarın meydana gelmesinin önüne geçilmesidir. Bu manada ülkemizde ki sigorta firmaları bu konuda üstüne düşenleri yapmaya hazır gibi görünüyorlar.

İklim değişikliği ile bir tedbir alınmaz ise ve böyle küresel ısınma devam eder ise önümüzde ki yüzyıl içerisinde ya da daha kısa bir zaman içerisinde deniz seviyesinin 65 cm artabilir deniyor. Bu şu demek aslında. İstanbul’un yedi tepesi değil 7 adacığının oluşması demek. Var olan adalarının da birçoğunun sular altında kalması demek.

Bu manada Sigorta firmalarının bu değişikliğe engel olma yolunda destek vermesi elbette önem kazanıyor.

Toplumun bilinçlenmesi, siyaset mekanizmasının harekete geçmesi, insanların toplu hareket edip Dünyanın geleceği için adım atması önemlidir. Bu adımlardan birini atıp 10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansı düzenleyen ve konusunu da İklim Değişikliği olarak işleyen Sigorta Tatbikatçıları Derneği Başkanı Fahri Altıngöz ve yönetimine teşekkür etmek lazım.

Prof.Dr.Mikdat Kadıoğlu dediği gibi sorun sadece Kutup ayısının sorunu değil ülkemizin, Dünyanın ve İnsanlığın ortak sorunu.

Küresel ısınmanın önüne geçebilirsek; insan yaşamı kalitesinin artması, dünya üzerinde açlık ve sefaletinde önüne geçebilecek bir kaynağı yaratmış oluruz.

“Birleşmiş Milletler Afet Risklerini Azaltma Ofisi (UNISDR), 1998-2017 yılları arasında dünya genelinde meydana gelen afetlerin küresel maliyetini yaklaşık 3 trilyon dolar olarak açıkladı.

UNISDR’nin raporunda, 1998-2017 yılları arasında yaşanan afetlerin, ABD’ye 944,8 milyar dolar, Çin’e 492,2 milyar dolar, Japonya’ya 376,3 milyar dolar, Hindistan’a 79,5 milyar dolar, Porto Riko’ya ise 71,7 milyar dolara mal olduğu kaydedildi.

Doğal afetlerle ilgili ekonomik kayıpların değerlendirildiği raporda, 1998-2017 arasında afetlerde 1,3 milyon kişinin hayatını kaybettiği, 4,4 milyar kişinin yaralandığı, evsiz kaldığı, yerinden olduğu ya da acil yardıma ihtiyaç duyduğu bildirildi.

Ölümlerin çoğunun deprem ve tsunami gibi jeolojik olaylarda olduğuna dikkat çekilen raporda, tüm doğal afetlerin yüzde 91’ine seller, fırtınalar, kuraklık, sıcaklık dalgaları gibi iklimle ilgi şiddetli hava olaylarının yol açtığı belirtildi.

Söz konusu yıllar arasında yaşanan doğal afetlerin küresel maliyetinin 2 trilyon 908 milyar dolar olduğu tahmin edilen raporda, bu miktarın 1978-1997 yılları arasında yaklaşık 1,3 trilyon dolar olduğu hatırlatıldı.” (1)

Kaynak: (1) Anadolu Ajansı / Zehra Ulucak

11 Eki 2018 - 15:45 - Gündem

Mahreç  Mahir Bora Kayıhan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Avusturya Günlüğü Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Avusturya Günlüğü hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Avusturya Günlüğü editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Avusturya Günlüğü değil haberi geçen ajanstır.